Европейският парламент поиска от членовете на подкомисията по отбрана да проверят телефоните си за шпионски софтуер. Причината - бяха открити следи от хакерска атака на две устройства. Новината стана ясна на 21 февруари от вътрешен имейл, цитиран от Politico.
Всички законодатели в подкомисията са били посъветвани да занесат телефоните си в IT службата на Европарламента, за да бъдат проверени за шпионски софтуер.
Още: Politico: Този път крайнодясната заплаха за Европа е напълно реална
ЕП е в повишена готовност за хакерски атаки преди евроизборите
ЕП е в повишена готовност за кибератаки и чуждестранна намеса в навечерието на евроизборите през юни. През декември Politico съобщи, че вътрешен преглед е показал, че киберсигурността на институцията "все още не отговаря на индустриалните стандарти" и "не е напълно съобразена с нивото на заплахата", която представляват хакерите и други групи за заплаха.
Във вторник един от членовете на подкомисията по сигурността и отбраната е отишъл на рутинна проверка, в резултат на която в телефона му са били открити следи от шпионски софтуер. Членът на комисията заяви пред Politico, че не е станало ясно веднага защо устройството му е било подложено на хакерска атака.
Заместник-говорителката на парламента Делфин Колард заяви, че следи, открити в две устройства, са станали причина за изпращането на имейла с призив към членовете на комисията.
Снимка: iStock
"В дадения геополитически контекст и предвид естеството на досиетата, следени от подкомисията по сигурност и отбрана, специално внимание е отделено на устройствата на членовете на тази подкомисия и на служителите, които подпомагат нейната работа", се казва в изявлението.
Още: Евродепутатите: Русия плаща на европейски партии, за да рушат демокрацията ни
Предишни случаи
Новите разкрития са следствие от предишни инциденти с други членове на Европейския парламент, които са били обект на шпионски софтуер.
През 2022 г. изследователи разкриха, че телефоните на членове на каталунското движение за независимост, включително политици от ЕС, са били заразени с Pegasus и Candiru - два вида хакерски инструменти.
Същата година гръцкият член на Европейския парламент и лидер на опозицията Никос Андрулакис влезе в списъка с гръцки политически и обществени фигури, за които е установено, че са били обект на атаки с Predator - друг инструмент за шпионаж.
Председателят на Европарламента Роберта Мецола преди това също се е сблъсквала с опит за хакерска атака с помощта на шпионски софтуер.
През 2022 г. членовете на Европейския парламент създадоха специална анкетна комисия, която да разследва въпроса. Тя проучи поредица от скандали в държави от блока, включително Испания, Гърция, Унгария и Полша, и заяви, че най-малко четири правителства в ЕС са злоупотребили с хакерските инструменти за политически цели.
IT службата на ЕП стартира система за проверка на телефоните на членовете на законодателния орган за шпионски софтуер през април миналата година.
Още: Евродепутат се оказа агент на Русия - години наред изнасяла информация към ФСБ