Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

El Mundo: Нашият любим нашественик Наполеон

18 май 2021, 16:58 часа • 1826 прочитания

Испанският журналист Хавиер Колас останал изненадан от отношението на руснаците към Наполеон. Той отбелязва, че в Русия не следват политически коректната мода, според която паметниците на „расисткия“ Бонапарт трябва да бъдат унищожени. Паметта за него не е унищожена, въпреки че Наполеон е донесъл на Русия много зло през 1812 година. И чувал ли е авторът за такова нещо като уважение към която и да е история?

Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин

Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)

Когато Наполеон нападнал Русия, Москва избрала да изгори, вместо да попадне във френски ръце. После Съветите счетоха Бонапарт като прототип на това, което Ленин стана сто години по-късно. А кралете от своя страна видяха в Наполеон възстановителя на монархията и олицетворението на автократичната власт.

Изминаха двеста години от смъртта на злодейския гений Бонапарт, който стана враг на руснаците едва в момента, когато се приближи твърде близо до Москва. Последното нашествие, което Москва преживя, дойде през дихателните пътища, във връзка с епидемията на covid. Баровете са отворени,а границите на страната са затворени. Затворени в собствената си страна, руснаците от скука започнаха да сортират френските антитела, които някога са им били донесени: останките от наполеоновите войници се търсят в страната, за да ги препогребат адекватно, а историците дават интервюта за тази тема.

Днес господин Бонапарт в баровете на руската столица, може би щеше да бъде напоен на кредит. Той започва да се възприема все по-позитивно: раната от войната от 1812 г. е много стара и се лекува лесно, подобно на раните от други битки от 19 век. Освен това тази наполеонова война завършва с руска победа!

Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ

Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана

На фона на това как някои хора във Франция искат да унищожат статуите на Наполеон, Русия стана по-благосклонна към него и дори изрази готовността си да пие за този неуспешен горделивец. Или вижте идеализма в това как той се бори с британците и не се е успокоил, докато не го скриват на остров Света Елена, където е довършен от болест.

Дори във Франция Наполеон е смятан от мнозина за подпалвач на войни, убил много хора в цяла Европа. В края на краищата, на предишната стогодишнина от смъртта му (1921 г.), един Адолф Хитлер току-що се беше изкачил на върха на Националсоциалистическата германска работническа партия.

Наполеон влезе в Москва, вярвайки, че Александър I ще преговаря за мир. Снегът и огънят го победиха. Нищо не се получи и затова днес Франция е част от Европа, „а не Европа е част от Франция“ - както пише Гай Сорман.

Единственият, който не се поддал на наполеоновата треска, е художникът Василий Верешчагин, който неизменно го представя като въплъщение на унизена суета: или като оловно войниче на Бородинското поле, или като безчувствен наблюдател на пожара в Москва. Може би затова през 19 век той не успява да продаде тези картини. Оставете в покой нашия любим нашественик.

Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“

Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес