Експлоатацията на детски труд по света се е увеличила след пандемията от COVID-19, предупреди Международната организация на труда (МОТ) в навечерието на Световния ден за борба с детския труд, който се отбелязва на 12 юни, съобщи БГНЕС.
Още: За склоняване към дезертьорство: 15 години затвор за бивш украински президент
Данните на МОТ от редица държави показват тенденция за увеличаване на детския труд в периода след пандемията поради влошаването на икономическите условия, заяви пред Анадолската агенция Бенджамин Смит, старши служител на организацията по въпросите на детския труд.
Преди пандемията в света е имало около 160 милиона деца, които са работили, но до края на тази година към редиците на работниците може да се присъединят още 9 милиона деца, каза Смит.
Подчертавайки, че децата-работници обикновено се намират в сивата икономика, той каза, че лошото финансово състояние на децата играе важна роля за тази ситуация.
Още: Курска област не е изцяло руска: "Първи канал" унижи Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: За какво се договориха Тръмп и Зеленски във Ватикана? Анализ за възможното примирие
Около 70%от работещите деца са заети в селскостопанския сектор, каза той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Черно море ще е руско езеро": С Крим Путин обгражда НАТО, ще налага контрол и на България
Още: Чеченският главорез "Тарзан" е убит от украинците в Курск - там, където уж Русия вече победи
Според съвместен доклад на МОТ и УНИЦЕФ около половината от 160-те милиона работещи деца на възраст 5-17 години са заети с опасен труд.
От 2008 г. насам Азиатско-Тихоокеанският регион, Южна Америка и Карибският басейн са постигнали стабилен напредък в намаляването на броя на работещите деца, докато положението в Африка се е влошило още повече.
За да насърчи осведомеността по този въпрос, от 2002 г. насам МОТ отбелязва 12 юни като Световен ден за борба с детския труд.
Още: Нов папа: Кардиналите насрочат дата за конклав
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 28.04.25 - Тръмп заподозря, че Путин го разиграва
Още: НЕ на детския труд – ДА на качественото образование