Вашингтон и Техеран трябва незабавно да спрат да използват оръжия, за да предоставят пространство за диалог за деескалация на ситуацията, коментира в Брюксел председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
The use of weapons must stop NOW to give space for dialogue. We are called upon to do everything possible to rekindle talks. There cannot be enough of that.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 8, 2020
We have established and timetested relations with many actors in the region and beyond to de-escalate the situation.
"Използването на оръжие трябва да спре в момента, за да се даде пространство за диалог. Ние сме призвани да направим всичко възможно за възобновяване на преговорите", публикува тя минути преди изявлението си в Twitter.
Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
"Всички сме засегнати от кризата", каза още тя на специална пресконференция заедно с първия дипломат на Европа Жозеп Борел. Тази сутрин Европейската комисия е обсъдила обстановката в Близкия изток и отражението й в областта на сигурността, миграцията, транспорта и енергетиката.
"Употребата на оръжия трябва да спре, необходимо е да се отвори място за диалог", заяви Фон дер Лайен. Тя съобщи, че ЕС няма да пожали сили за опазването на ядрената сделка с Техеран. По нейните думи гласът на ЕС се чува в Близкия изток.
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Мълчанието на Фон дер Лайен до днес не беше разчетено като добър политически ход, а като безсилие. В рязък контраст с нея президентът на Европейския съвет Шарл Мишел реагира часове след въздушния удар на САЩ, при който беше убит Касем Сюлеймани.
Усещането, че машината на Европа се е задействала идва и от изказването на ръководителя на дипломацията на ЕС Жозеп Борел, който обяви, че "може би скоро" очаква среща с иранския външен министър Мохамад Зариф. Стана ясно още, че ЕС подготвя посещение на ръководителя на правителството в Триполи Файез Сарадж. Жозеп Борел добави, че в Брюксел или в Рим ще има срещи "с други либийски лидери" за оценка на обстановката в страната.
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Всичко за "отговорния разнобой" между европейските лидери можете да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.
Според Жозеп Борел ситуацията около Иран застрашава усилията от последните години за стабилизиране на региона и борба с терористичната група "Ислямска държава".
"Едно нещо е ясно за нас - настоящите събития застрашават усилията от последните години, а също имат последствия за важната работа на коалицията срещу ДАЕШ", обясни той.
Всичко за атаката можете да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.
Той осъди ракетните атаки на Иран върху иракските бази, в които се помещават американски войски, призовавайки за прекратяване на "спиралата на насилие".
"Последните ракетни атаки върху въздушни бази в Ирак, използвани от американските и коалиционните сили, сред които и европейските сили, са още един пример за ескалация и засилена конфронтация", каза Жозеп Борел пред репортерите.
Цялата кратка пресконференция на двамата дипломати можете да видите в следващото видео, публикувано в Twitter.
Situation in Iraq, Iran, wider Middle East and Libya: Statements by President Ursula @vonderleyen and HRVP @JosepBorrellF following the special College meeting.https://t.co/FoLlfmI2Z3
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) January 8, 2020
Само мирът може да реши ситуацията в Близкия Изток, това обяви и премиерът Бойко Борисов, който заяви българската позиция по нарастващото напрежение в района: "България ще се съобрази с решението на иракския парламент. Но нека не забравяме, че войските на НАТО, които са там, са по тяхно искане и стабилизират така крехкото положение след войната. Мирът в Ирак и Сирия е важен, защото са близо до съседна Турция. Само мирът може да реши проблемите в Близкия изток". Още за българската позиция по темата можете да проечтете в ТАЗИ СТАТИЯ.
Междувременно стана ясно, че президентът Румен Радев свиква утре Съветът за национална сигурност по случая. Очаква се в петък темата да бъде обсъдена и от лидерите на Европа в рамките на Съвета.
По време на кратката пресконференция председателят на ЕК Фон дер Лайен изрази съболезнования за жертвите при самолетната катастрофа край Техеран. По думите й важно е сега специалистите да установят на какво се дължи падането на машината след излитане.
Вече е ясно, че 176 души са загиналите в катастрофата с Боинг 737 на Международните украински авиолинии. Сред жертвите са 82 граждани на Иран, 63 на Канада, а също и граждани на Украйна, Швеция, Германия, Великобритания и Афганистан. От авиокомпанията уточниха, че преди крушението самолетът е успял да набере височина от 2400 м, съоби РИА Новости. От там допълват, че не е имало забележки по машината при прегледа преди излитането и вероятността за грешка на пилотите е минимална.
Каква е първата версия за случилото се ВИЖТЕ ТУК , видео от случилото се можете да гледате в ТАЗИ СТАТИЯ.