Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК ще даде оценка за напредъка на Украйна към ЕС, Унгария поставя условия

25 октомври 2023, 09:57 часа • 2729 прочитания

На 8 ноември Европейската комисия ще представи оценка на напредъка, постигнат от Украйна в процеса на кандидатстване за членство в Европейския съюз. Това е ключов етап от решението на блока дали да започне преговори с Киев за присъединяване.

Трима служители от ЕС съобщиха пред "Ройтерс" за точната дата на оценката. Тя ще бъде представена в годишния доклад на ЕК в Брюксел, в който подробно се описва докъде са стигнали страните, желаещи да се присъединят към 27-членния блок, в изпълнението на необходимите икономически, правни и други критерии.

На срещата на върха на лидерите на ЕС на 14-15 декември се очаква да бъде взето решение дали да започнат официални преговори за членство с Украйна, което е основен приоритет за Киев в борбата с руската инвазия.

Още: Financial Times: По-малко земеделски субсидии, ако Украйна и още 8 страни влязат в ЕС

Проблемът с малцинствата

Очаква се Украйна да получи положителна препоръка, евентуално свързана с допълнителни условия относно борбата с подкупите и правата на малцинствата. Последният въпрос беше повдигнат от Унгария, която има претенции, свързани с етническите унгарци в Закарпатието. Будапеща от доста време блокира пакети на ЕС за санкции срещу Русия, както и финансова помощ за Украйна.

Снимка: Унгарският премиер Виктор Орбан, Getty Images

На 9 октомври Венецианската комисия - консултативният орган към Съвета на Европа за наблюдение на правата на човека, в който членуват 46 държави, включително страни от ЕС - направи оценка на последните изменения на украинския закон за националните малцинства. В нея се посочва, че има подобрение, но е необходимо да се направи още.

Очаква се Европейската комисия да се съобрази с това становище в своя доклад, предаде "Ройтерс".

Още: Шарл Мишел: Украйна може да влезе в ЕС до 2030 г.

Чакат се важни решения за Молдова и Грузия

Представител на ЕС заяви тази седмица, че подобна препоръка може да бъде отправена и към Молдова, където блокът също е въвлечен в геополитическа война с Русия. Що се отнася до Грузия, "журито все още не е решило" дали тя ще получи официален статут на кандидатка, каза служителят. През миналата година Киев и Кишинев го получиха, но не и Тбилиси.

Още: България да даде пари на Украйна, за да влезе в ЕС и ОИСР: Правителството предлага на парламента да одобри

Западните Балкани - нова помощ?

Всяко решение за разширяване изисква единодушна подкрепа от всички членове на блока, което може да се окаже трудно за страните от Западните Балкани. Вместо това регионът би могъл да получи допълнителна финансова помощ от преразглеждането на общия бюджет на блока - нещо, което също трябва да бъде решено на срещата на върха през декември, съобщават източниците на агенцията.

Предложението на ЕК за преразглеждането включва заделянето на 50 млрд. евро за подпомагане на Украйна до 2027 г., както и отпускането на още 15 млрд. евро за справяне с неразрешената имиграция.

Бюджетните решения също изискват единодушие в блока, а някои държави членки са поискали да се увеличат и разходите за справяне с природни бедствия като горските пожари и наводненията.

Още: Foreign Policy: Украйна в ЕС ще е трагедия за еврофондовете за Източна Европа

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес