Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК с програма за изследване на новите щамове на Covid-19

16 февруари 2021, 09:43 часа • 1314 прочитания

Европейската комисия започва в сряда програма, насочена към изследване на новите щамове на Covid-19, разкрива председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в интервю за "Les Echos", цитирано от АФП.

Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)

Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)

Наречена "Hera incubator", новата програма "ще обедини лаборатории, здравни власти, учени и Европейската комисия със значителни средства, вложени в нея", каза Фон дер Лайен, без да уточнява сумата.

„Към настоящия момент, и успоредно с усилията по настоящите ваксини, трябва да помогнем на производителите да развият производствен капацитет за ваксини от „второ поколение“, добави ръководителят на ЕК, обяснявайки, че „настоящите промени са много тревожни“.

Брюксел вече обяви намерението си да създаде нова европейска агенция, Здравен орган за реакции при извънредни ситуации (HERA), с цел борба срещу бъдещи пандемии и по-добра координация между 27-те страни.

Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София

Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници

По отношение на пускането на пазара на нови ваксини, способни да отговорят по-добре на мутациите на Covid-19, здравният еврокомисар обяви в неделя ускоряване на процедурата за одобрение от Европейската агенция по лекарствата (EMA).

Фон дер Лайен призова също в интервюто да "се развие по-систематично партньорство между лабораториите, с контролирано споделяне на лицензи, извън обикновения етап на бутилиране".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес