Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК предложи ценовият таван на газа да е 275 евро

22 ноември 2022, 17:40 часа • 2075 прочитания

Европейската комисия представи днес нов инструмент като реакция на продължаващата енергийна криза - предложи механизъм за пазарна корекция, за да защити предприятията и домакинствата в ЕС от епизоди на прекомерно високи цени на газа. Става въпрос за предложение за таван на цената на газа от 275 евро за дериватите TTF за месец напред.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Нидерландската газова борса TTF е най-често използваният референтен показател за цените на синьото гориво в ЕС. При последния извънреден регламент, приет от евролидерите, те се съгласиха за потенциален „временен и динамичен“ таван на цената, както и за намаляване на нестабилността на пазарите на енергийни деривати и разработване на допълнителен бенчмарк за газ вместо холандския TTF.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Механизмът, предложен днес, ще се задейства автоматично, когато са изпълнени две условия: цената на дериватите на TTF за предния месец надхвърля 275 евро за две седмици; цените на TTF са с 58 евро по-високи от референтната цена на втечнения природен газ (LNG) за 10 последователни търговски дни в рамките на двете седмици.

Когато тези условия са изпълнени, Агенцията за сътрудничество между регулаторите на енергия (ACER) незабавно ще публикува известие за корекция на пазара в Официалния вестник на Европейския съюз и ще информира Комисията, Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA) и Европейската централна банка (ЕЦБ). На следващия ден механизмът за корекция на цените ще влезе в сила и няма да се приемат поръчки за деривати TTF с месец напред, които надвишават "ценовия таван за сигурност". Механизмът може да бъде активиран от 1 януари 2023 г.

Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали

Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето

„Това допълва мерките за намаляване на търсенето на газ и за гарантиране на сигурността на доставките чрез диверсификация. Новият механизъм има за цел да намали волатилността на европейските пазари на газ, като същевременно гарантира сигурността на доставките“, мотивират се от ЕК в съобщение на официалния си сайт.

Реално чрез новия инструмент ЕС ще може да направи автоматична интервенция на пазарите на газ в случай на екстремно покачване на цените.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

"Предложеният регламент от ЕК към Съвета на ЕС съдържа предпазни мерки, за да се избегнат смущения на енергийните и финансовите пазари. За да се избегнат проблеми със сигурността на доставките, таванът на цените е ограничен само до един фючърсен продукт (TTF продукти за месец напред), така че пазарните оператори все още ще могат да удовлетворяват заявки за търсене и да закупуват газ на спот пазара и извънборсово. За да се гарантира, че търсенето на газ няма да се увеличи, в предложението се изисква държавите членки да уведомят в срок от две седмици от задействането на механизма за корекция на пазара какви мерки са предприели за намаляване на потреблението на газ и електроенергия", допълват от ЕК.

Предстои днешното предложение за механизъм за корекция на пазара да бъде гласувано от Съвета на ЕС. След това Комисията ще предложи също така да се обяви предупреждение на ЕС съгласно приетия през юли регламент "Пестене на газ за безопасна зима", което ще доведе до задължително спестяване на газ, за да се гарантира намаляване на търсенето.

За да се реагира на евентуални непредвидени отрицателни последици от ценовите ограничения, в предложението се предвижда механизмът да може да бъде спрян незабавно по всяко време. Това може да се случи при два сценария:

- Автоматично, с деактивиране, когато действието му вече не е оправдано от ситуацията на пазара на природен газ. Тоест когато разликата между цената на TTF и втечнения природен газ (LNG) вече не е налице в продължение на 10 последователни търговски дни;

- С решение на ЕК за спиране, когато се установят рискове за сигурността на доставките в ЕС, за усилията за намаляване на търсенето, за потоците на газ в рамките на блока или за финансовата стабилност.

Съществува и възможност Комисията да предотврати активирането на механизма, в случай че съответните органи, включително ЕЦБ, предупредят за материализирането на такива рискове.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес