Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК планира да въведе тест за съдебната система, за да може да вземаш пари от еврофондовете

24 януари 2018, 14:50 часа • 1865 прочитания

Еврокомисарят по въпросите на правосъдието Вера Йоурова подготвя предложение, което може да задължи страни-членки като Полша, които са в конфликт с Брюксел заради върховенството на правото и съдебната система, да преминат тест за независимост на правораздавателните си системи, преди да получат финансиране от еврофондовете.

Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече

Според Вера Йоурова в ЕК има съгласие да се работи по идеята с цел заздравяване на съдебните системи като резултат от планирането на новия бюджет от 2021 година, пише Reuters.

"Един от начините е да настояваме, че независимата съдебна система е необходима за ефективния контрол на еврофондовете", заяви тя.

По думите на говорител на Комисията, работата на Юрова е част от по-всеобхватна подготовка за нов 7-годишен бюджетен план на ЕС, който трябва да бъде публикуван през май.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Предложенията на Йоурова идват на фона на конфликта между ЕС и Полша, която е голям реципиент на европейски средства, да промени приети закони за правосъдната система, които според Брюксел противоречат на демокрацията и търговските правила. ЕК вече официално поиска от Варшава да направи необходимите промени в законовата си уредба, заради които сега има наказателна процедура и по този начин да избегне евентуално прилагане на чл. 7. За целта Полша трябва да промени три закона - този за Върховния съд, с който въведе по-ниска пенсионна възраст за настоящите съдии в съда, този полския ВСС, с който се прекратява моментално мандата на настоящия състав на съдебната квота и този за общите съдилища, с който правосъдният министър може да удължава мандата на които пожелае съдии и да назначава или освобождава председатели на отделни съдилища.

Изправени пред перспективата да компенсират липсата, оставена в бюджета от излизането на Великобритания от ЕС и раздразнени от Полша и други правителства от бившия комунистически блок по редица въпроси, някои богати западни страни настояват за по-ясна връзка между получаването на субсидии и спазване на стандартите на ЕС.

Германският комисар, отговарящ за бюджета, Гюнтер Йотингер, предупреди Полша, че може да изгуби част от 7-те милиарда евро годишно финансиране, ако не вземе под внимание забележките на Брюксел по отношение на подкопаването на върховенството на закона.

Също така Йоурова се надява на преразглеждане на европейската политика спрямо стандартите за върховенството на закона още през втората половина на тази година. Според официални лица това например може да означава периодични проверки на работата на националните съдебни системи, в духа на съществуващите двугодишни прегледи на правителствените икономически политики, които имат за цел да насърчат "сближаването" по отношение на общоевропейските цели.

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

По думите на Йоурова каквито и нови правила да бъдат одобрени, те ще важат за всички страни-членки и за всички еврофондове, не само за кохезионните. Това не бива да се възприема като наказателна мярка, а като механизъм за подкрепа на добрите практики, допълва тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес