Европейската комисия одобри първото плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост на България в размер на близо 2,7 млрд. лв. Очаква се парите да постъпят в бюджета в началото на декември месец.
Новината за одобряване на първото искане за плащане по плана бе обявена официално от президента на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. От думите ѝ стана ясно, че комисията е изпратила положителната си предварителна оценка на Икономическия и финансов комитет с искане за неговото становище. То трябва да бъде представено в срок от максимум четири седмици.
"Днес имам удоволствието да поздравя България за постигнатия прогрес по изпълнение на амбициозната програма в плана за възстановяване и устойчивост. България прие значими реформи в нормативната рамка за борба с прането на пари, подобри покритието на минималния доход и осигуряването на социални услуги, прие промени в предучилищното, училищното и висшето образование", изтъкна в изявлението си тя.
Урсула фон дер Лайен посочи като постижения и създадената комисия за зелен енергиен преход, която работи върху пътната карта за климатична неутралност, новата стратегия за пътна безопасност, подготовката на инвестиции за изграждане на високоскоростни мрежи и 5G в България.
Реакцията в България
Вицепремиерът по европейските средства Атанас Пеканов коментира, че няма забавяне в плащанията, а одобреното представлява 23 процента от общия финансов ресурс по ПВУ.
"Така можем да спрем със спекулациите, че никога няма да получим пари по ПВУ или че сме се забавили фатално, или че не се справяме. Напротив, има страни, които им е отнело доста повече време, за да получат такава положителна оценка за някои от техните плащания – повече от 3,5 месеца е отнело на други страни. В този смисъл работата по ПВУ трябва дори да се ускори и да се мотивира от този успех".
Атанас Пеканов коментира, че второто плащане по Планът не е обвързано с намаляването с 40 процента на въглеродните емисии от въглищните централи
"40% вредните емисии от въглищни централи. Все още предстои какъв ще е механизмът това да се случи, не бих казал, че наследихме ясен механизъм как това да се случи. Това не е обвързано с второто плащане, както виждате темата енергетика в момента буди изключителни дискусии в цяла Европа, така че ние следим какви са дискусиите и в другите страни, за да можем да реагираме адекватно и това е текущото състояние".
До дни в НС ще се внесат още няколко законопроекта свързани със второто плащане за страната ни и тежестта оттук нататък ще е на Народното събрание, коментира вицепремиерът.