Обновената Шенгенска информационна система (SIS) започна да работи от днес, съобщиха световните агенции, като се позоваха на изявление на Европейската комисия. Европейската база данни за издирвани или изчезнали лица, както и за нелегални имигранти, е разширена в модернизирана версия, за да могат да се подават повече сигнали.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
"Днес обновената Шенгенска информационна система започна да работи. Това е най-широката система за граничен контрол и обмен на информация в Европа. Тя включва информация за издирвани или изчезнали лица, за граждани на трети страни, които нямат правно основание да се намират на територията на ЕС, както и за открадната или изчезнала собственост - оръжия, транспортни средства, документи за самоличност. Тя е основа на най-усъвършенстваната в света система за граничен контрол, която изграждаме", съобщи Европейската комисия, цитирана от Нова телевизия.
Създадена през 1995 г., системата позволява обмен на информация между националните органи на страните от Шенгенското пространство, отговарящи за сигурността и имиграцията в зоната на свободно движение, където е премахнат контролът по вътрешните граници, припомня АФП.
Освен снимки и пръстови отпечатъци, Шенгенската информационна система вече съдържа "нови видове биометрични елементи", като например следи, открити на местопрестъпления, и ДНК данни, но само във връзка с изчезнали лица, се казва в изявлението на ЕК.
Още: Приднестровието вече има газ, но не руски
Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)
В допълнение към сигналите за изчезнали лица националните органи (полиция, митнически служители, гранична охрана и др.) могат да въвеждат и данни за определени категории уязвими лица, като например деца, за които съществува риск да бъдат отвлечени, или потенциални жертви на трафик на хора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия
За да се борят с нелегалната имиграция, страните от Шенгенското пространство вече са задължени да подават сигнал чрез Шенгенската информационна система, когато вземат решение за връщане на гражданин на трета държава, който няма законно право да остане в ЕС, за да могат да проверят дали лицето действително е напуснало територията на съюза.
Новата актуализирана версия на Шенгенската информационна система функционира в 30 европейски държави (26 страни членки на ЕС, както и държавите, асоциирани към Шенгенското пространство - Норвегия, Исландия, Швейцария и Лихтенщайн). Присъединяването на Кипър към Шенгенската информационна система е планирано за лятото на 2023 година.