Използването на центрове от затворен тип за бежанци и имигранти, които идват от страни извън ЕС, трябва да се прилага само в извънредни случаи. Това заяви Микеле Черконе, говорител на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом.
Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света
Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен
По думите му в затворените центрове може да бъдат настанявани единствено онези имигранти и бежанци, за чийто живот съществува опасност поради отправени към тях заплахи, ако са жертви на трафик на хора или са преследвани.
Настаняването на чужденците в т.нар. центрове от закрит тип, от които те не могат да излизат, е една от мерките в плана на българското правителство за справяне с бежанската криза. Правителството планираше да изгради подобен център в плевенското село Телиш, но последва бурен протест. При представянето на плана вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев обясни, че мярката е възможна според европейска директива, която правителството предсрочно ще въведе. Според Йовчев в тези центрове ще бъдат настанявани получилите статут на бежанец или очакващи такъв, за които е преценено, че са рискови - хора с криминални прояви, без средства и други.
От ЕК обаче тълкуват директивата с друг нюанс. Микеле Черконе препоръча бежанците, пристигащи в ЕС, да бъдат настанявани в центрове от открит тип, а не в закритите, където условията са сходни със задържане в затвор. Той подчерта, че от страните-членки на ЕС се очаква в срок от шест месеца да се произнасят по молбите на имигрантите, поискали трайното си устройване на тяхна територия. В изключителни случаи тези срокове могат да бъдат удължени до осем месеца.
Европейската комисия настоява, че имигрантите и бежанците следва да бъдат настанявани в достойни и човешки условия. Говорителят на комисаря по вътрешния ред и сигурност уточни, че ЕС разполага с неизползвани средства за пригодяването на съоръжения (сгради и площи) за миграционни центрове от открит тип.
Черконе каза още, че ЕК продължава да държи да се избягва израза незаконни (нелегални) имигранти, като припомни становището на еврокомисаря Малмстрьом, че никое човешко същество не е незаконно. "Затова се избягва определението "незаконни имигранти", използваме "нередовни имигранти", поясни той.
Броят на нелегалните имигранти и бежанци в България вече доближава 10 000, като миграционната вълна вече е съпроводена и с чести прояви на ксенофобия и от ЕК призоваха България да се противопостави на антиимигрантската пропаганда.
Европейската комисия все още не е обявила с какви средства ще подпомогне България за справяне с проблемите от засиления миграционен поток. Досега се цитираха различни суми от различни източници.