Европейската комисия разработва извънредни закони за регулирането на финансовите пазари в случай, че преговорите за излизането на Великобритания от Европейския съюз завършат без споразумение. Това съобщава германският вестник "Ханделсблат", позовавайки се на източници в Брюксел, предаде БГНЕС.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Според информация на германското издание, разработването на "извънредното законодателство" върви от няколко месеца и е свързано с факта, че не е постигнат сериозен напредък на преговорите за Brexit. В ЕС се обсъжда възможността да се проведе в средата на ноември извънредна среща на върха, посветена на излизането на Обединеното кралство от регионалния съюз, пише изданието.
То уточнява, че в случай на провал на преговорите в икономиката, преди всичко на това, което засяга сключването на финансовите сделки между гражданите на страните от ЕС и британците, ще възникне правен вакуум. На ЕК ще му се наложи да преразглежда всички важни директиви, засягащи финансовата сфера, включително търговията с ценни книжа, дейността на инвестиционните фондове и др. Целта на ЕК е да се създаде правна сигурност за компаниите и гражданите на ЕС, които имат активен бизнес с Великобритания или в Обединеното кралство.
Успоредно германското министерство на финансите заедно с Федералното управление за финансов надзор на ФРГ и Бундесбанк изучават доколко са готови германските финансови институции за "твърд" вариант на Brexit.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Официалните преговори между Лондон и Брюксел за условията, при които Великобритания ще излезе от ЕС, започнаха на 19 юни 2017 година в Брюксел. Година по-рано на референдум 52% от британците се обявиха против оставането на страната в Евросъюза. Преговорите за Brexit трябва да продължат до ноември 2018 година, след което евентуалното споразумение трябва да бъде одобрено от Европейския парламент и Уестминстър. Реално Brexit трябва да се състои на 29 март 2019 година, след това ще настъпи преходен период поне до 31 декември 2020 година, но Великобритания иска периодът да е поне две години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор