Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК мисли за суперкомпютри, докато 80 млн. европейци никога не са влизали в интернет

12 януари 2018, 10:00 часа • 1225 прочитания

В момента 80 млн. европейци никога не са използвали интернет от 500 млн. в Общността. Трябва пълна мобилизация.

Това стана ясно от думите на българския еврокомисар Мария Габриел, която е инициатор на решението на Европейската комисия за инвестиции в изграждането на европейска инфраструктура от суперкомпютри от световна класа.

Ние днес изпитваме недостиг на IT специалисти. 300 000 IT специалисти ни липсват. Ето защо ние искаме Европа да се върне на цифровата сцена, коментира още Габриел в ефира на БНТ.

Европейската комисия обяви по своему историческо решение. Това, което е важно, е, че суперкомпютърът не е само свързан с високите технологии. Той означава много по-бързо да бъдат разработвани лекарства, да бъдат предвиждани климатичните промени. Означава също така определени производствени цикли да бъдат съкратени, означава много по-висока сигурност, разясни българският еврокомисар.

За първи път казваме - няма държава членка, която да може сама да направи тези инвестиции. Европа изостава. Ние не сме сред първите 10 в света. През 2021-2022 г. искаме да имаме новия супермощен компютър.

Той ще бъде и от много голяма полза за малките и средните предприятия, отбеляза Мария Габриел.

Българското председателство ще бъде това, което ще води преговорите по киберсигурността, коментира еврокомисарят по дигитализацията.

Actualno.com припомня, че вчера (11 януари) Европейската комисия обяви плановете си да инвестира съвместно с държавите членки в изграждането на европейска инфраструктура от суперкомпютри от световна класа.

Новосъздадена правна и финансираща структура — съвместното предприятие EuroHPC, ще придобие, изгради и внедри в цяла Европа инфраструктура от високопроизводителните изчислителни технологии (HPC). Предприятието ще подпомага също така програма за научни изследвания и иновации, която ще разработва технологии и машини (хардуер), както и приложения (софтуер) за тези суперкомпютри.

Приносът на ЕС в EuroHPC ще бъде около 486 млн. евро по актуалната многогодишна финансова рамка; със същата сума ще се включат и държавите членки и асоциираните държави. До 2020 г. общо около 1 млрд. евро публично финансиране ще бъдат инвестирани, а частните членове на инициативата ще се включат и с непарично участие, уточниха още от ЕК.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес