Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК дава на Съда на ЕС Полша заради закон за съдебната система

31 март 2021, 13:49 часа • 1213 прочитания

Европейската комисия дава на Съда на ЕС Полша заради закон за съдебната система, влязъл в сила през февруари, съобщи еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс, цитиран от БНР.

Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин

Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица

Според еврокомисар Рейндерс законът е в ущърб на независимостта на съдебната система и е несъвместим с основни разпоредби в договорите за ЕС.

Той не дава възможност на съдиите да прилагат директно европейското законодателство за защита на независимостта им, както и да искат предварително становище по подобни въпроси от Съда на ЕС.

Еврокомисар Рейндерс каза още, че полските съдии са изложени на риск от отстраняване от работа, премахване на имунитета, започване на криминална процедура срещу тях и дори арест.

Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай

Още: Мъск изнудва Киев със Starlink. Европа с още по-голям военен пакет, Украйна показа нова ракета-дрон (ОБЗОР-ВИДЕО)

Това решение може да бъде взето от Дисциплинарната камара на Върховния съд:

„Страните членки са тези, които трябва да решат дали искат да имат система с имунитет на съдиите. Но решението за сваляне на имунитета на съдиите, трябва да се взема от независим орган. В Полша независимостта и безпристрастността на Дисциплинарната камара не са гарантирани“, посочи еврокомисарят.

Според експерти Дисциплинарната камара е зависима от законодателната и изпълнителната власт на страната.

Еврокомисар Рейндерс добави, че Комисията ще поиска от Съда да въведе временни мерки, с които да замрази разпоредбите от влезлия в сила закон.

Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение

Още: Великобритания готви нов пакет от военна помощ за Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес