Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Един на всеки 10 европейци е претърпял измама с фалшив продукт

08 юни 2021, 16:08 часа • 1378 прочитания

Един на всеки 10 европейци е претърпял измама с фалшиви продукти, предимно от Азия, показа проучване на Службата за интелектуална собственост на ЕС (EUIPO).

Много потребители се опитват да разпознаят автентичните продукти от фалшификатите, се казва в проучването на EUIPO, базирана в испанския крайбрежен град Аликанте.

Фалшивите продукти съставляват 6,8% от вноса на Европейския съюз и са на стойност 121 милиарда евро, според данни на EUIPO и базираната в Париж Организация за икономическо сътрудничество и развитие (OECD).

Фалшификатите присъстват във всички сектори - от облеклото до електрониката, играчките и виното, като 9,0% от европейците „признават, че са били измамени при такава покупка“, установява проучването.

Но процентът варира в широки граници по държави, като 12% е в Испания, 9% във Франция, 19% в България и 2% в Швейцария.

Във време, в което електронната търговия процъфтява в световен мащаб поради пандемията, при която миналата година 70% от европейците са пазарували онлайн, показват данните на Евростат, "способността за идентифициране на фалшиви продукти остава проблематична за гражданите на ЕС", се казва в изследването.

EUIPO твърди че 33% от европейците "са несигурни в автентичността на продукт, който са купили".

Ръководителят на EUIPO Кристиан Аршамбо отбеляза "нарастването на броя на фалшивите лекарства и здравни продукти, които могат да имат неблагоприятно въздействие върху здравето и безопасността на хората".

Според друго проучване на EUIPO, публикувано по-рано тази година, основните страни на произход на фалшивите лекарства са Китай и Индия, докато Обединените арабски емирства, Хонконг и Сингапур служат като „транзитни центрове“ за такива продукти, чиято глобална стойност през март 2020 г. стига до 5 милиона долара. Такива продукти, които включват всичко - от болкоуспокояващи до антибиотици и дори маски за лице - са до голяма степен предназначени за Африка, САЩ и Европа, но също така и за Албания, Украйна и Мароко. Те се транспортират най-вече с кораби, като „80% от глобалната стойност на иззетите контейнери в целия свят“ произхожда от Китай и Хонконг, се казва в проучването на EUIPO.

То също така обръща внимание на „доходоносното“ пиратство на телевизионно съдържание, което в ЕС възлиза на над 1 милиард долара всяка година, с резултат от въздействието, усетено от създателите на съдържанието и законния бизнес.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес