Правното оспорване на Европейския фонд за възстановяване в най-висши съд на Германия може да бъде катастрофално за икономиката на региона, предупреди членът на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка Изабел Шнабел.
"Би било икономическа катастрофа за Европа, ако изплащането на заложените във фонда средства се забави за неопределено време", каза тя в интервю, публикувано в петък в немското списание "Шпигел" (Der Spiegel).
"Ако случаят се окаже такъв, Европа ще помисли за алтернативни решения, но това може да отнеме известно време", посочи тя.
Планът за стимулиране на региона в размер на 750 млрд. евро е ключов елемент на икономическия отговор на Европейския съюз срещу коронавирусната криза, като той се състои от безвъзмездни средства и заеми, които ще се предоставят предимно на най-силно засегнатите държави. Набирането на средства от дълговите пазари трябва да бъде ратифицирано от всички 27 държави членки на ЕС - стъпка, която Германия е временно възпрепятствана да предприеме.
Политическа група заведе извънредно дело в края на март, твърдейки, че на ЕС не трябва да се разрешава да емитира общ дълг (общи еврооблигации). В отговор Федералният конституционен съд заяви, че трябва да прецени дали ще е необходима предварителна заповед. Макар че подобна стъпка не е необичайна и обикновено може да се направи бързо, има опасения, че тромавата структура на ЕС ще подкопае възстановяването.
Единният блок вече е изправен пред критики, че изостават както неговите фискални усилия, така и напредъкът му по отношение на ваксинациите срещу Covid-19. Международният валутен фонд предупреди по-рано тази седмица за разширяване на неравенството и различия в скоростта на възстановяване на отделните държави, като други напреднали икономики ще успеят да се върнат на нивата си отпреди коронаворусната криза далеч по-бързо от еврозоната.
Изабел Шнабел, който отговаря за пазарните операции в ЕЦБ, предупреди, че при относително високите цени на акциите и на недвижимите имоти "рисковете от корекция се увеличават, особено ако икономическото възстановяване не отговаря на очакванията".
Тя също така коментира и колапса на американския хедж фонд Archegos Capital Management и на неговите експозиции в европейските банки. Швейцарската банка Credit Suisse Group AG поне загуба от 4,7 млрд. долара, а Deutsche Bank AG едва успя да се измъкна от подобно загуби.
"Това наистина е забележителен инцидент", каза членът на ЕЦБ. "Необходимо е да се проучат внимателно причините, поради които банките са позволили на хедж фонда да се възползва до такава степен. Това би могло да доведе до допълнителни заразителни ефекти".
Припомняме, че Европейската централна банка публикува в края на март новия си икономически бюлетин, потвърждавайки в него, че свързаното с коронавируса разширяване и удължаване на ограничителните мерки в целия блок на единната валута разстройва икономическата активност. ЕЦБ подчерта, че активността в сектора на услугите е особено силно засегната от влошената здравна ситуация, макар и в по-малка степен в сравнение с миналата пролет (когато беше първата вълна на коронавирусната пандемия). Инфлацията остава много ниска и се очаква да остане слаба в краткосрочен план, посочи ЕЦБ. В доклада се отбелязва, че паричните стимулиращи политики остават от съществено значение, когато става въпрос за гарантиране на оцеляването на икономиката от кризата, като се подчертава ангажимента на Управителния съвет на ЕЦБ да използва всички инструменти, с които разполага, за да гарантира, че инфлацията отговаря на заложената от банката целева зона.
Още: ЕЦБ очаква 4% ръст на БВП в еврозоната за тази година