Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕЦБ: България полага усилия за еврозоната, но вече не изпълнява всички критерии

10 юни 2020, 21:00 часа • 4413 прочитания

България е предприела значителни стъпки за присъединяването към ERM-II. Това се казва в доклада на Европейската централна банка за конвергенцията от юни 2020 година.

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Документът се изготвя на всеки две години и отчита напредъка на държавите, останали извън еврозоната, сред които е и нашата страна.

От ЕЦБ припомнят, че София е подала официално заявление за включването в механизма ERМ ІІ през 2019-а. България „предприе значителни стъпки що се отнася до поемането на ангажименти за политиките, насочени към присъединяване към механизма в близко бъдеще. През референтния период на изследването на конвергенцията българският лев остана фиксиран към еврото по курс 1,95583 лева за 1 евро в условията на паричен съвет“, се казва в документа.

„България пое редица ангажименти в сфери на политиката, които са от особено значение за безпроблемното участие във ERМ ІІ. Като се имат предвид крайните дати за икономическия анализ в доклада, пълна оценка на въздействието на пандемията от коронавирус (COVID-19) върху процеса на конвергенция ще бъде възможна едва в следващия доклад през 2022 г.“, отчитат от ЕЦБ.

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)

Като плюс е посочено, че у нас са отчетени най-ниските дългосрочни лихвени проценти.

По критерия за ценова стабилност съответствието в разглежданите държави се е влошило в сравнение със състоянието, отразено в предишния Доклад за конвергенцията. „България, Полша, Румъния, Чешката република и Унгария отчетоха темп на инфлация доста над референтната стойност от 1,8%, докато в Швеция той бе под нея, а в Хърватия – много по-нисък. През следващите години се очаква инфлацията да се понижава в повечето от разглежданите държави. През 2020 г. се очаква дефлационният натиск да бъде обусловен от рязкото поевтиняване на петрола“, се казва в доклада.

Друг важен фактор за устойчивостта на конвергенцията с течение на времето все така е качеството на институционалната среда. С изключение на Швеция качеството на работа на институциите и управлението е сравнително ниско в разглежданите държави, особено в България, Румъния, Хърватия и Унгария.

В никоя от разглежданите държави правната рамка все още не е в пълно съответствие с всички изисквания за приемане на еврото, заключават от ЕЦБ.

Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет

Още: Печен плъх върху руините на Кремъл: Нека Путин проведе дуела си със Запада в Москва

Вижте още:

Валдис Домбровскис: България влиза в ERM II през юли, остава й да изпълни едно последното условие

ЕЦБ удължи действието на пандемичната програма до юни 2021-а

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес