Нуждата на Украйна от западно оръжие е спешна и ще определи изхода на действията на бойното поле. Това заяви полският президент Анджей Дуда в интервю за френското издание Le Figaro.
"Ако не изпратим военно оборудване на Украйна през следващите седмици, Путин може да победи. Той може да спечели и ние не знаем къде ще спре", каза Дуда.
Говорейки за възможността за руско нападение срещу Полша, той заяви, че подобна стъпка би била нападение срещу НАТО и всички негови членове. "Когато през 2001 г. САЩ бяха нападнати, всички съюзници застанаха на страната на американците, за да се борят с терористите. Вярваме, че ако има нападение срещу страна от НАТО, отговорът ще бъде същият - бърз и решителен", добави президентът, цитиран от Le Figaro.
Относно началото на войната на 24 февруари 2022 г. той заяви: "Знаехме, че Русия ще предприеме нападение. Ето защо на 23 февруари решихме да отидем в Киев заедно с литовския президент Гитанас Науседа, за да покажем нашето единство. Така че бяхме там буквално часове преди инвазията. Срещнахме се с президента Володимир Зеленски, когото уверихме в подкрепата си. Това беше много важно и много трогателно за мен".
"Президентът Зеленски беше сигурен, че нападението ще се състои. Той ми каза паметни думи: че няма да избяга никъде, че може би никога повече няма да се видим. Каза ми също: ако Путин си мисли, че ще се предадем, много греши. Украйна ще се съпротивлява до последната капка кръв".
А за това, че Варшава се превръща във военна сила, Дуда изтъкна: "В Полша разбираме, че руският империализъм е факт. Прощавайте, но вие видяхте руски войници за последен път в Париж, след като Наполеон се оттегли, а руснаците напуснаха Полша през 1993 г.! Нашето възприятие е коренно различно. Перспективата на балтийските страни е още по-лоша, защото по времето на съветските републики те преживяха истински ад. Докато Европа празнуваше победата над Хитлер, ние в Полша се оказахме под друга окупация, водена от армията на Сталин. И до днес издирваме телата на полските войници, убити от комунистическите и съветските власти в Полша. Заради този общ опит страните от Източна Европа са солидарни с Москва".
"Ако помислим за Полша, вярно е, че в Източна Европа ние сме най-голямата държава, с най-многобройно население. Много важно е, че нашата територия е стратегическа зона, водеща към балтийските държави чрез Сувалския коридор. Ако Сувалският коридор, 65 км от полско-литовската граница между Беларус и руската Калининградска област, не бъде защитен, балтийските държави ще бъдат откъснати от останалите страни от НАТО. Приемаме го много сериозно - както ние, така и нашите балтийски партньори", заяви още Дуда.