Украйна вече разполага с графици за доставка на изтребители F-16 от западните си съюзници, само че Белгия например е декларирала, че ще достави обещаните машини чак до края на 2028 година. Това стана ясно от думи на Игор Жовква, заместник-началника на кабинета на украинския президент Володимир Зеленски пред Радио Свобода (програма "Свобода на живо").
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
"Ние наистина се нуждаем от толкова самолети, за колкото говори президентът ("Дори 50 самолета са нищо": Зеленски посочи от колко F-16 се нуждае Украйна). Имаме съответните декларации от нашите партньори относно броя на самолетите. За съжаление, графикът за доставка на някои държави е доста разтеглен във времето. Например Белгия е декларирала 30 самолета и това е в споразумението ни за сигурност с Белгия. Но Брюксел казва, че тези 30 самолета ще бъдат доставени до края на 2028 г., което за нас очевидно е неприемливо", каза Жовква.
Още: Дания с интересен отговор дали F-16 ще може да поразяват Русия
Пилоти и инженери
Той отбеляза също, че важен въпрос е увеличаването на броя на центровете за обучение на пилоти.
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
"Някой трябва да управлява тези самолети. Тези пилоти трябва да прилагат бойна тактика според типа самолет, в който ще работят. F-16 предполага съвсем различна бойна тактика. Ето защо говорим за това и в съответното изявление за F-16, което беше направено по време на срещата на НАТО, се казва, че партньорите ще работят за разширяване на броя на местата за украинските пилоти. И не само пилоти, впрочем. Инженерният състав също е много важен. А също и оптимизация, т.е. намаляване на времето за обучение. По време на война не можем да си позволим да преминем през този дълъг период на обучение, както може би е предписано в учебниците. Можем да го оптимизираме", обяви Жовква.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Той също така добави, че по време на срещата на върха на НАТО президентът Зеленски е имал срещи с лидерите на страните партньори, които са се съгласили да доставят самолетите.
"Обсъдихме тези сложни въпроси с тези лидери, които ни доставят самолети. Президентът се срещна с новия министър-председател на Нидерландия, имаше съответни срещи и с други лидери. Разбира се, това беше обсъдено и по време на срещата с президента Байдън, тъй като ролята на Съединените щати по въпроса за доставката на самолети също е много важна", подчерта заместник-ръководителят на кабинета на президента.
С какво всъщност ще разполага Киев?
Fighter pilots of Su-27 jets launched AGM-88 HARM anti-radiation missiles at Russian radars and anti-aircraft missile systems in response to the attack on Okhmatdyt hospital. pic.twitter.com/A9XFxLqchZ
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) July 12, 2024
На 10 юли Нидерландия и Дания, заедно със Съединените щати, информираха, че са в "процес на прехвърляне" на американски изтребители F-16 в Украйна. Беше съобщено, че украинските военни ще започнат да летят с F-16 това лято, но допълнителни подробности не бяха предоставени поради съображения за оперативна сигурност: САЩ, Нидерландия и Дания потвърдиха: ВСУ ще летят на F-16 до седмици (ВИДЕО)
Само че агенция Bloomberg публикува материал, в който нейни вътрешни източници твърдят, че Украйна може да получи само 6 изтребителя F-16 това лято и до 20 до края на годината. Можело и да има доставени между 15 и 24 самолета тази година, достатъчно за един ескадрон и далеч от това, от което страната се нуждае, за да се противопостави на руското въздушно превъзходство. А основната причина е страхът на западните съюзници, че Украйна не може да опази F-16 - няма достатъчно подготвена инфраструктура (писти, хангари), с които да ги обслужва, а малкото, което има, е уязвимо за руски атаки. Източник от НАТО коментира, че Украйна опитва да постигне по отношение на инфраструктурата за F-16 за няколко месеца това, което обикновено отнема 3-4 години: Русия накара украинците да се страхуват за своите бъдещи F-16 (ВИДЕО)