Близо 2,5 милиарда души - или около една четвърт от световното население - ще имат проблеми със слуха до 2050 г. Това се казва в доклад на СЗО, който подчертава „необходимостта от бързо разширяване на превенцията и лечението на загуба на слуха“, предава румънската информационна агенция Agerpress.
Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал
Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни
„Най-малко 700 милиона от тези хора ще се нуждаят от достъп до специални грижи и други услуги за рехабилитация", предупреди СЗО в първия по рода си доклад, публикуван в навечерието на Световния ден на защитата на слуха, отбелязван на 3 март, предаде агенция Фокус.
„Сред децата почти 60 процента от загубата на слуха могат да бъдат предотвратени чрез ваксинация срещу рубеола и менингит, подобряване на грижите за майките и новородените, както и ранно откриване и лечение на отита на средното ухо", се казва в доклада.
При възрастни се препоръчва да се предпазват от шум, да избягват „вредни“ лекарства за ухото и да прилагат добра хигиена, за да се избегне загуба на слуха.
Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война
Още: "Жена му се криеше в гардероба": Показания заплашват избраника на Тръмп за шеф на Пентагона
„Нелекуваната загуба на слуха може да има опустошително въздействие върху способността на хората да общуват, учат и да си изкарват прехраната. Също така може да окаже въздействие върху психичното им здраве и способността да поддържат връзки“, предупреди Тедрос Гебрейесус, генерален директор на СЗО .
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил
Според доклада липсата на ясна информация за тези разстройства и заклеймяването на страдащите от тях „често ограничават достъпа до грижи".
СЗО настоява за необходимостта да се въведат скринингови тестове „в стратегически моменти от живота“ и припомня, че повечето ушни заболявания могат да бъдат излекувани чрез медицинско или хирургично лечение. И ако загубата на слуха е необратима, рехабилитацията, слуховите апарати и кохлеарните импланти остават „ефективни“ методи, показва и докладът.