Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

До 2023 година може да има дигитално евро

09 октомври 2020, 15:50 часа • 4901 прочитания

До 2023 година е възможно да има дигитално евро, прогнозира в интервю за предаването „Преди всички” по „Хоризонт” професор Дейвид Йермак, преподавател в Ню Йорк и специалист по дигитални валути. По думите на Йермак централните банки от западните държави са длъжни да отбележат сериозен напредък в създаването на суверенна дигитална валута, обезпечена от централните им банки, за да не изгубят надпреварата с Китай. Преди седмица от Европейската централна банка анонсираха началото на тестове за дигитална валута на еврозоната.

"Всички централни банки по света обмислят идеята за дигитална суверенна валута", каза Дейвид Йермак.

Също така това е отговор на изискването на част от населението да има по-голям достъп до цифрови плащания и то подсигурени от централна банка. Ето защо бих казал, че дигиталното евро е неизбежно и следва прогреса, направен от китайските власти, подчерта Йермак.

Големият въпрос е кой има контрола над икономическата политика и дори в момент, когато физическите граници между държавите продължават да съществуват, ще се достигне ли до фаза, при която хората ще започнат да се чувстват по-скоро граждани на медийните компании, отколкото на държавите, емитирали и обезпечили валутата на централната банка, коментира Дейвид Йермак.

"Отворен е въпросът за стойността на тези активи и как те са обезпечени. Досега отговорът е ясен - с валутните резерви на централните банки. Например двете китайски частни компании, с които вече дадох пример, предлагат на потребителите да си отворят сметка. Сумата в тази сметка е част от общ влог, който компаниите държат в банка. Реално погледнато дигиталните плащания са обезпечени с напълно реални активи. Подобен е проектът на Фейсбук за тяхната дигитална валута ЛИБРА, която ще бъде обезпечена с кошница от валути, емитирани от централни банки".

Не е трудно обаче да прогнозираме, че медийните компании ще поискат да направят още една крачка напред.

"Те ще поискат да обезпечат собствените си дигитални валути с доверието на техните клиенти, но тук се крие опасността от емитирането на твърде много дигитални пари, които да „напомпат” инфлация. Ключовата дума тук е „доверие”, което обикновено се асоциира с централните банки. За мен не е съвсем очевидно дали доверието в ръководителите на медийните компании няма да се окаже по-високо от това към централните банки. Ние знаем, че централните банки са допускали много грешки в миналото и са отговорни за доста трудни ситуации, които хората сме преживели. От друга страна медийните компании имат много сериозни процедури, за да гарантират сигурността на информацията, следователно - на плащанията. Ето защо аз допускам, че именно частните компании могат да спечелят надпреварата с централните банки за потребителското доверие. Това е много голям въпрос, но ние няма да научим неговия отговор в близко бъдеще".

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес