Не трябва да си затваряме очите пред наличието на реални проблеми – когато 50 000 души участват в дадени събития, има сериозни и дълбочинни проблеми в обществото, които предизвикват такава реакция. Това коментира Любомир Кючуков от Института за икономика и международни отношения пред bTV по повод безредиците в Хамбург по време на срещата на Г-20.
Още: Украйна удари руски склад за "Шахед"-и
Още: Австрия купува италиански изтребители
„Глобализацията разчупи тази сигурност, която националната държава даваше на обикновените хора. Те вече се чувстват много по-уязвими от всяка гледна точка – политическа, икономическа, социална”, подчерта той. Според него сигурността се търси в близостта на етнос, религия и идеи и се трупа фрустрация срещу това, което се случва по света.
„Парадоксът е, че когато погледнете статистиката на ООН, никога светът не е живял по-охолно, никога гладът по света не е бил толкова ограничен, огромни маси хора излизат от крайната бедност… и заедно с това има едно усещане на несправедливост и тя идват най-вече от много хора в развитите страни, които за първи път се конкурират с хора от по-неразвити страни”, коментира друг дипломат от кариерата – Стефан Тафров.
Според Кючуков форумът в Хамбург е очертал много сериозни тенденции към преконфигурация на силовите линии по света: „Тук се наблюдава едно постепенно трансфериране на икономическата мощ на Китай в политическо влияние в света и постепенно заемане на позиции в сферата на сигурността”.
Още: "Разкаяни заради стореното": Лукашенко помилва осъдени за екстремизъм
Още: ВИДЕО как руската ПВО сваля Дядо Коледа: Абсурдът на войната на Путин (ОБЗОР)
Тафров посочи, че срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин е показала желание за някаква форма на сътрудничество между двамата лидери: „Хубаво е когато две ядрени суперсили като САЩ и Русия си говорят, това е добре за целия свят”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гъста мъгла затруднява полетите във Великобритания
Още: България и Северна Македония през 2024 г.: Нищо за македонските българи