Европейската комисия алармира, че скоро може да свършат медикаментите за лечение на тежко болните пациенти с коронавирус, пише Die Welt. Става въпрос за седативните препарати, анестетиците, медикаментите за реанимация и антибиотиците.
Още: Слага си толкова Dior, че се усеща от съседната стая: Тайните на Макрон в нова книга (СНИМКИ)
Още: До утре следобед Вучич обявява кой ще е новия сръбски премиер
В свое писмо, достигнало до Die Welt и лондонското бюро за журналистически разследвания еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидес призовава няколко европейски асоциации от фармацевтичната промишленост да увеличат производството на въпросните медикаменти.
По-рано няколко страни от Европейския съюз информираха Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), че запасите от жизнено необходими медикаменти ще стигнат само за една седмица.
По данни на клиниките на привършване са 47 от необходимите в реанимациите действащи вещества. Тежко болните пациенти с коронавирус, които се намират в отделенията за интензивна терапия имат нужда от до 50 различни медикамента.
Още: Силяновска благодари на Радев за помощта при трагедията в Кочани
Още: Бивш белгийски премиер към Тръмп: Вие сте опасен невежа
От писмото на Еврокомисията се разбира, че в някои европейски страни вече са свършили средствата за лечение на тежкоболни пациенти. Това се отнася за Испания, Франция, Швеция, Финландия и Австрия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Арменският президент подписа закона за евроинтеграцията, Русия няма да е доволна
Липсата на медикаменти води до това, че при лечението на пациенти с коронавирус болниците са принудени да прибягват до използването на други препарати, някои от които имат по-силно действие. От своя страна това може да наруши качеството на лечение. Използването на средства за наркоза при възрастни пациенти може да наруши функциите на мозъка, което може да засегне съзнанието, паметта и психомоториката.
Според Грег Бартън, председател на Британския фармацевтичен съюз, дефицитът, предизвикан от епидемията, заплашва да върне 20 години назад осигуряването на пациентите с анестетици.
Лекарство срещу СПИН действа и при коронавирус?
Още: Новини около здравето на папата: Какво стана с гласа му?
Още: Мелони се прегърна и с Вучич: Италия ще участва на Експо 2027 в Белград (ВИДЕО)