Десетки хиляди унгарци участваха в протестите срещу изборната победа на Виктор Орбан и изборната система в страната.
Още: Мистерия с товарен кораб в Азовско море - потъва или не? (ВИДЕО)
Още: Великобритания и Франция планират създаване на 30-хилядни сили за сигурност в Украйна: Детайли
Участниците в протеста се организираха в социалните мрежи и "поискаха ново преброяване на бюлетините, свобода на медиите, нов избирателен закон и по-добро сътрудничество между отделните опозиционни формации", съобщава БГНЕС.
"Избирателната система на "ФИДЕС" /партията на Виктор Орбан, бел.ред./, както и предизборната кампания изпълнена с омраза превърнаха мнозинството в една трета малцинство", пишеше в призива на организаторите на протеста. Участниците в демонстрацията минаха пред парламента в Будапеща и скандираха: "Ние сме мнозинството".
Виктор Орбан излезе по-силен от съкрушителната победа на своята националистическа консервативна партия "ФИДЕС" в неделните парламентарни избори в Унгария. Това му даде трети пореден мандат като премиер и свободата да засилва централизацията на властта и да продължава размяната на удари с ЕС.
Още: Филмови дейци от Германия искат санитарен кордон около крайната десница
Още: Скрита епидемия: Руските военни се прибират от фронта с хепатит (СНИМКА)
Успехът на най-спорния министър-председател в Европа е безапелационен: "ФИДЕС" получи 48,8% от гласовете, с почти тридесет пункта пред крайнодясната формация "Йобик", която изостави ксенофобската реторика. Заедно със съюзника си Християндемократическа партия Орбан ще разполага със 134 от 199-те депутатски места и следователно ново "абсолютно мнозинство" от две трети, както през 2010 г. и 2014 г., което от своя страна позволява да се гласуват конституционни промени.
Freedom House предвижда укрепване на "атаките към критичната граница на гражданското общество".
Още: Две жени са убити при нападение с нож в магазин в Чехия (ВИДЕО)
Още: Русия приобщи САЩ: Песков брани Тръмп от Зеленски
От 2010 г. насам партията "ФИДЕС" разбърка много от институциите и противниците на властта в страната, като медиите и правосъдието, но и икономиката и културата. Всичко е законно, благодарение на преобладаващото мнозинство в парламента и без да бъдат спирани от критици в Европейската комисия и много международни наблюдатели.
Преди изборите Виктор Орбан предупреди, че ще предприеме "морални, политически и правни" мерки срещу противниците си след парламентарните избори. Той обяви и че има списък с 2 хиляди души, на които е било платено да свалят правителството си.
"Ние знаем точно кои са те, знаем имената им, за кого и как работят", изтъкна той, насочен специално към неправителствените организации, финансирани от американския милиардер от унгарски произход Джордж Сорос, когото направи своя изкупителна жертва с цената на кампания с антисемитски намеци.
Още: Британски журналист разкри план на Европа за мироопазващ контингент в Украйна
Още: Тръмп нервничи и премина към директни обиди на Зеленски. Канада и Австралия подкрепиха Киев
Новият пакет от мерки, планиран за периода след законодателната процедура и наречен "Стоп Сорос", планира да обложи НПО, "подкрепящи имиграцията", неясна концепция.