Британският премиер Борис Джонсън няма да подаде оставка, дори парламентът да гласува против мерките в речта на кралицата, с която тя се обърна към парламента в понеделник. Това заяви официален представител на кабинета на британския премиер, цитиран от РИА Новости, предаде БГНЕС.
Елизабет II говори в понеделник на официалната церемония по откриването на новата парламентарна сесия. В речта си тя изброи приоритетите на правителството за следващата година. Сред основните точки на дневния ред са голям брой закони за Brexit, включително реформа на миграционната система, както и реформа в социалната и правосъдната сфера. Текстът на речта е написан от правителството и одобрен от кабинета. Парламентът ще гласува съдържанието на речта в рамките на пет работни дни.
"Не, той няма да подаде оставка. Ако парламентаристите гласуват срещу работната програма на правителството, те ще имат задачата да обяснят на обществото защо са се противопоставили на промените в социалната сфера, полицията, училищата и болниците", каза представител на правителството в отговор на въпрос на журналисти.
По-рано лидерът на опозицията Джереми Корбин нарече предложената работна програма на правителството "фарс", тъй като кабинетът на Джонсън няма мнозинство в Камарата на общините.
Новата сесия на британския парламент обещава да бъде историческа - по време на нея, повече от три години след референдума, трябва да се определи съдбата на Brexit.
Опозицията също повдигна въпроса дали законите, предвидени в работната програма на правителството, ще бъдат внесени в парламента, който тази седмица възнамерява да атакува Джонсън и да го принуди да попречи на Великобритания да напусне ЕС без споразумение.
По-рано премиерът Джонсън заяви, че ще изтегли страната от ЕС на 31 октомври със или без споразумение. През септември обаче парламентът прие закон, който изисква от министър-председателя да поиска отлагане на Brexit в първия работен ден след 19 октомври, ако текстът на споразумението за оттегляне не бъде договорен до тогава. След като законът беше приет, Джонсън заяви, че е "по-добре да се види мъртъв в канавка", отколкото да поиска отлагане на Brexit. В отговор парламентаристите заявиха, че възнамеряват да постигнат целта си, дори чрез оставка на премиера.