След 10-часов дебат, парламентът на Чехия с мнозинство удължи извънредното положение в страната до 17 май. Предложението на правителството беше извънредното положение да бъде удължено до 25 май.
Още: Син на зам.-директор на ЦРУ е убит като наемник на Путин в Украйна
Още: Кариерно израстване: Ръководителят на групата за отравянето на Навални получи повишение
Мярката беше въведена в Чешката република на 12 март заради опасността от бързото разпространение на коронавируса, след което е удълъжена до 30 април. Правителството има право да въведе този режим за период не повече от 30 дни, а решението трябва да бъде одобрено от парламента.
Изказвайки се на парламентарното заседание във вторник, премиерът Андрей Бабиш, министърът на здравеопазването Адам Войтех и други министри заявиха, че извънредното положение трябва да бъде удължено до 25 май заради необходимостта от постепенно вдигане на карантината. Представителите на опозицията обаче смятат аргументите на министрите за недостатъчно убедителни и заради необходимостта от бързо възстановяване на икономическия и социален живот настояват за ускоряване на края на карантината.
В резултат на това беше избран компромисен вариант. Мнозинството от депутатите гласуваха за удължаване на извънредното положение до 17 май. От 101 присъстващи за този вариант гласуваха 54 депутати.
Още: Убийството на руския генерал в Подмосковието - отмъщение на Украйна за Суми? (СНИМКИ)
Още: Задържаха 210 души при операции срещу "Ислямска държава" (ВИДЕО)
Вижте още:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хвани единия, удари другия: Фицо и Орбан се срещат в понеделник, ето какво ще обсъждат
Още: "Украинците не получават нищо": Борис Джонсън разкритикува мирния план на Тръмп
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 28 април