България е в челните редици по брой жертви на катастрофи – 89 на милион жители, като пред нея се намира само Румъния – с 96. Това показват последните статистически данни на Европейската комисия(ЕК).
Според тях общата безопасност по пътищата в Европейския съюз(ЕС) се подобрява в сравнение с предишни години, но са необходими допълнителни усилия, за да се постигне поставената цел за 50% по-малко смъртни случаи при пътнотранспортни произшествия. Това се казва в извънредно изявление от Брюксел.
Общо през 2019 г. 22 800 души са загинали при пътнотранспортни произшествия, което е намаление с 23% в сравнение с 2010 г., според Европейската комисия. В сравнение с 2018 г. спадът е 2%.
Най-добри резултати са отчетени в Швеция с 22 смъртни случая на милион жители, а най-лоши - в Румъния с 96, следвана от България с 89 и Полша със 77. На равнище ЕС средно броят на жертвите в пътнотранспортни произшествия е 51 на милион жители.
Осем държави-членки могат да се похвалят с рекордно нисък брой катастрофи с фатален изход през тази година - Хърватия, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Латвия, Люксембург и Швеция.
„Нито един смъртен случай или тежки наранявания по европейските пътища до 2050 г. Това е нашата цел. Ние се стремим към 50% по-малко убити и 50% по-малко тежко ранени до 2030 г. и знаем, че тази цел може да бъде постигната. През последните години ЕС отбелязва значително намаляване. В същото време разликите между страните остават огромни“, каза Адина Валеан, еврокомисар по транспорта.
Тя добави, че целта може да бъде постигната чрез подходящо финансиране, заедно с добри законови мерки и стандарти за превозните средства, както и за инфраструктурата.