България е изпълнила условията по Механизма за сътрудничество и проверка по всичките 17 препоръки от миналата година. Това съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия (ЕК), която прие днес най-новия си доклад за предприетите от страната ни действия за изпълнение на ангажиментите ѝ във връзка със съдебната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност в контекста на механизма за сътрудничество и проверка (МСП).
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Преди обаче да вземе окончателно решение за прекратяване на действието на МСП за България, Комисията надлежно ще вземе предвид становищата на Съвета и на Европейския парламент. Припомняме, че механизмът бе условие при присъединяването на България и Румъния към ЕС през 2007 г. като преходна мярка за улесняване на продължаващите усилия на България да реформира съдебната си система и да засили борбата с корупцията и организираната престъпност.
Комисията прие днес последния си доклад за напредъка на Румъния относно съдебната реформа и борбата с корупцията в контекста на ангажиментите си по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП).
Днешният доклад прави равносметка на ситуацията от ноември 2018 г. Той отбелязва, че след последния доклад Комисията е трябвало да повдига няколко пъти въпроса за правилата за опазване на закона с румънските власти във връзка с развитието на съдебните реформи и борбата с корупцията. Във всеки от тези случаи Комисията потвърждава отстъпване от напредъка, постигнат в предишни години, и това развитие предизвиква големи опасения.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Комисията изразява съжаление, че Румъния не се ангажира с допълнителните препоръки, направени през ноември 2018 г., които бяха напълно в съответствие с позициите на другите институции. Тези препоръки трябва да се спазват, ако процесът на реформа трябва да влезе в пътя и дийствието на МСП е възобновено, се казва в доклада. Комисията е уверена, че Румъния би могла да даде нов тласък за изпълнение на целите на МСП и е готова да помогне на румънските власти за тази цел. Комисията ще продължи да следи отблизо развитието през МСП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
„Развитието на ситуацията през първите месеци на 2019 г. предизвика голяма тревога в комисията. В резултат на това през май 2019 г. комисията информира румънските власти, че ако не бъдат направени необходимите подобрения или ако има допълнителни отрицателни резултати, комисията ще предприеме стъпки в рамките на принципа на правовата държава, извън параметрите на МСП.
Комисията приветства факта, че през юни румънското правителство изрази желание за промяна. Положени са усилия да се инвестира в нови консултации и диалог със съдебната система. Комисията очаква този ангажимент да бъде приведен в конкретно законодателство и други мерки. Напредъкът ще изисква конкретни стъпки - както законодателни, така и административни - за справяне с препоръките, обобщени в този доклад. „Ключовите институции на Румъния трябва колективно да демонстрират силен ангажимент към независимостта на съдебната власт и борбата с корупцията и да гарантират ефективността на националните гаранции и проверки и баланси“, се казва още в доклада.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)