Петима български граждани, заподозрени, че са участвали в международна схема за измама с банкови карти, са били арестувани в Полша, съобщи местната полиция.
Още: Украйна атакува с дронове, руски обекти са в пламъци (ВИДЕО)
Още: Журналист: Много трудно ще бъде постигнато съгласие между Русия и Украйна
Властите в Полша работят с ДАНС в България и с Европейския център за борба с киберпрестъпленията към Европол. Арестите са били извършени на 22 януари и те били координирани, така че да се случат почти едновременно.
Заподозрените работели с престъпни банди от Източна Европа. Те пристигнали в Полша с намерението да злоупотребяват с открадната информация от банкови карти. "Това е още един прекрасен пример за съвместните усилия между държавите членки и Европейският център за борба с киберпрестъпленията за защита на потребителите и електронните плащания в ЕС", заяви директорът на центъра Трьолс Йортинг.
Заподозрените фалшифицирали банкови карти и ги използвали за измамни транзакции. Използваните данни за създаването на фалшивите карти били получени от редица страни. Но голяма част от информацията дошла от Великобритания.
Още: Цената на кафето ще се вдига с разсънващо темпо. Ето с колко се очаква да скочи до края на годината
Още: Огромен скандал: Гол политик преследва 13-годишно момиче
Двама от петимата души били заловени точно, когато опитвали да изтеглят пари от банкомат, използвайки фалшиви карти. Другите трима били задържани в два хотела в полския град Краков. Единият от заподозрените, заловен в хотелска стая, получавал крадена информация от банкови карти по интернет и я използвал, за да я закодира в празни карти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мъж уби жена си и след това се самоуби
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 13.03.25 - Ще приеме ли Путин предложението за примирие?
Компютри, устройства за четене и писане на магнитна лента, флашки, телефони и кола на стойност над 25 000 евро (34 000 долара) са били конфискувани от полицията. Иззети са и фалшиви карти.
"Полицейските сили в ЕС използват уникалните инструменти на Европол, за да направят по-безопасни електронните плащания. Ние продължаваме да инвестираме повече ресурси в тази жизненоважна платформа за подкрепа и сега виждаме резултатите от екипната работа", допълни той.