Британският изход от Европейския съюз без споразумение с Брюксел ще доведе до дългосрочни негативни последици за британската икономика - спад на БВП от почти 8%, загуба на хиляди работни места.
Това се съобщава от The Guardian по данни на Конфедерацията на британската индустрия (CBI).
Съюзът на водещите предприемачи от Обединеното кралство обяви тези данни в очакване на гласуването, насрочено за 15 януари по проекта за споразумение за условията на Brexit в Камарата на общините на британския парламент.
Депутатите от долната камара трябваше да изразят мнение по сделката през първата половина на декември, но премиерът Тереза Мей отложи гласуването за третата седмица на януари, страхувайки се от поражение.
Настоящото споразумение между Лондон и Брюксел, според главния изпълнителен директор на CBI Каролин Феърбърн, е категорично решение на проблемите, тъй като осигурява преходен период и ще позволи да се избегне "изключително разрушителна" ситуация за икономиката.
Тя призовава парламентаристите да „защитят сигурността и просперитета на страната“ и да не се ръководят единствено от политически съображения.
По-рано в най-лошия сценарий ръководителят на Английската банка Марк Карни направи подобна прогноза в случай на напускане на кралство от ЕС.
Той предупреди британските парламентаристи, че Великобритания може да се сблъска с увеличение на цените на хранителните продукти средно с 10%.
Британската Централна банка също не изключи в случая на „твърд“ Brexit падането на британския паунд с 25%, хаос на границите и загуба на всички търговски споразумения, които Великобритания има като член на ЕС с други страни. При този вариант до 2023 г. БВП на страната ще бъде с 8% по-нисък от последните прогнози на банката.