Подобрената Шенгенска информационна система ще подпомогне борбата на ЕС срещу тероризма, трансграничната престъпност и незаконната миграция, се казва в съобщение от пресслужбата на Европейския парламент.
Евродепутатите приеха в сряда три проекта на регламенти за актуализирането на Шенгенската информационна система (ШИС), най-широко използваната информационна система за сигурност и управление на граници.
Ново в модернизираната Шенгенска информационна система:
- Новите сигнали за неизвестни лица, издирвани във връзка със сериозни престъпления и тероризъм;
- Националните органи ще бъдат задължени да споделят подробностите за терористичните актове с всички държави членки;
- Превантивни сигнали за деца, изложени на риск от отвличане, особено от родителски отвличания, и допълнителни сигнали за уязвими лица в риск;
- Нови сигнали за решения за връщане, които да спомогнат изпълнението на решенията на държава членка за връщането на незаконно пребиваващ гражданин на трета държава, в неговата страна на произход.
Понастоящем граничният контрол, полицейските, митническите, съдебните и миграционните власти имат достъп до Шенгенската информационна система. С тази реформа Европол ще получи достъп до всички сигнали в системата, а Европейската агенция за гранична и брегова охрана - до предупрежденията, свързани с нейните задачи.
Докладчикът Карлуш Куелю отбеляза, че „ШИС е гръбнакът на обмена на информация в Европа за граничната охрана и правоприлагащите органи. Тази реформа ще подготви системата за бъдещето, ще подобри сигурността и ще гарантира свободата на движение. ШИС е и ще остане най-голямата, най-използваната и най-добре въведената в Европа база данни, която същевременно осигурява повече сигурност на нашите граждани".
"Поради липсата на обмен на информация между държавите от ЕС, гражданин на трета държава, който има задължението да се завърне, може лесно да избегне това задължение, като отиде в друга държава членка. Политиката за връщане трябва да бъде по-ефективна, в противен случай ще бъде много трудно да се продължи да се оказва подкрепа за приемането на лица търсещи убежище, които се нуждаят от нашата помощ", коментира докладчикът Йерун Ленарс.
Правилата в областта на граничните проверки бяха одобрени с 530 гласа „за“, срещу 50 гласа „против“ и 66 „въздържал се“; правилата свързани с полицейското и съдебното сътрудничество бяха одобрени с 555 гласа „за“, срещу 67 гласа „против“ и 20 „въздържал се“ и правилата относно връщането на незаконно пребиваващи граждани на трети държави бяха одобрени с 500 гласа „за“, срещу 103 гласа „против“ и 41 „въздържал се”.
Новите правила вече бяха договорени от Парламента и Съвета по време на преговорите през юни, но изискват официалното одобрение на Съвета.
Припомняме, че ШИС е създадена през 1995 г. след премахването на вътрешните граници в Шенгенското пространство. По-усъвършенствана версия (известна като "ШИС II") бе създадена през 2006 г. и започна да функционира през 2013 г. Тя се използва в 30 държави в цяла Европа и е била консултирана 5 милиарда пъти през 2017 г.