Европейският парламент гласува днес регламент, който предвижда удължаване с една година на спирането на данъците и квотите за внос, приложими за продукти, изнасяни от Република Молдова за Европейския съюз, предаде МОЛДПРЕС.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
„Чрез днешното гласуване гарантираме, че това ново решение ще бъде прието навреме, преди да изтече сегашното решение за спиране на вносните мита, т.е. 24 юли 2023 г.“, каза евродепутатът Зигфрид Мурешан, цитиран от БГНЕС. Според него войната в Украйна е засегнала силно международната търговия на Молдова и чрез това решение ЕС цели да предложи на Република Молдова възможно най-голям достъп до европейския пазар.
Йоханис: Молдова е изправена пред безпрецедентни хибридни атаки от Русия
„Молдовските продукти, които бяха изнесени на изток, минавайки през Украйна, останаха без пазар. Именно затова през 2022 г. решихме на европейско ниво да спрем данъците върху вноса на 7-те категории продукти, подлежащи на тарифни квоти: домати, чесън, десертно грозде, ябълки, череши, сливи и гроздов сок. Днес решихме да удължим това решение с още една година”, посочи евродепутатът.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Служителят добави, че „достъпът до европейския пазар е помогнал значително на Република Молдова през последната година“. „Като цяло износът от Молдова за ЕС се увеличи от 1,8 милиарда евро през 2021 г. на 2,6 милиарда евро през 2022 г. Трябва да продължим да предлагаме възможно най-голям достъп до молдовските продукти в Европа. ЕС е най-големият вътрешен пазар в света. Свободният достъп на молдовски продукти няма отрицателно въздействие върху пазара на ЕС, но носи голяма полза за производителите в Република Молдова“, каза Зигфрид Мурешан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Хиляди се събраха в Молдова на шествие в подкрепа на влизането в ЕС (ВИДЕО)
Евродепутатът също така твърди, че е необходимо да се приеме "решение за постоянна либерализация на търговията между Република Молдова и Европейския съюз, което ще осигури повече предвидимост на молдовския пазар, който по този начин ще може да привлече повече важни инвеститори".
В началото на май Европейската комисия предложи едногодишно удължаване на суспендирането на данъците върху вноса и квотите върху износа на Молдова за Европейския съюз.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
В момента Европейският съюз е основният търговски партньор на Република Молдова, като над 60% от износа на страната е насочен към европейския пазар.