Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
23:27 четв  9 ян 2025

Британското разузнаване: Руски шпионин е откраднал формулата на AstraZeneca за създаването на Спутник V

11 октомври 2021, 14:29 часа • 35380 прочитания

Руски агент е откраднал формулата за ваксината на AstraZeneca срещу Covid и тя е използвана за руската държавна ваксина „Спутник V“, съобщиха британски министри.

Още: Киър Стармър и Еманюел Макрон обсъдиха войната в Украйна

Още: Руската армия форсира река Оскил в Източна Украйна

Службите за сигурност на Обединеното кралство вече разполагат с „доказателство“, че агент е откраднал проекта лично от фармацевтичната компания - заедно с други важни данни, съобщава „Метро“.

Русия е обвинена, че е използвала шпионин, вграден във Великобритания, за да открадне дизайна на ваксината Oxford/AstraZeneca, за да може Владимир Путин да създаде своята подозрително подобна „Спутник V“ и да спечели надпреварата за производство на първата ефективна ваксина срещу коронавирус в света.

Шпионите на MI5 вече казаха, че руски хакери са предприели многократни опити за извършване на кибератаки срещу Оксфордския университет, започвайки от март 2020 г. - около месец след като британските учени обявиха, че са започнали разработването на ваксината, съобщи „Дейли Мейл“.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 10.01.25 - САЩ обявиха последен военен пакет в мандата на Байдън

Още: Нови жертви при руски обстрел по град Северск в Източна Украйна

През април миналата година Оксфорд/AZ обявиха, че започват първите изпитания върху хора - но още следващия месец Москва каза, че са измислили своя собствена ваксина и до август Владимир Путин направи телевизионно обръщение към руския народ, в което обяви, че страната му е спечелила световната надпревара за създаване на първата ваксина за Covid-19.

По-късно се оказа, че „Спутник" работи по абсолютно същия начин както британския ѝ аналог. И двете са аденовирусни ваксини, което означава, че се използват други вируси, за да се обучи имунната система на организма как да се бори с коронавируса.

Русия беше обвинена за първи път миналата година в нападение срещу Великобритания, САЩ и Канада. Министърът по сигурността Джеймс Брокеншир заяви, че е „повече от 95% сигурен“, че руските разузнавателни агенции са отговорни за атаките срещу фармацевтични компании и изследователски групи.

"Мисля, че руското правителство е толкова лицемерно, че твърди, че подкрепя отговорното поведение в киберпространството, докато тайно извършва кибератаки като тази и други",каза тогава Брокеншир.

Още: Зеленски пристигна в Рим за среща с Мелони

Още: Урсула фон дер Лайен: ЕС и САЩ са по-силни заедно

Депутатът консерватор Боб Сили, който е специалист по руските въпроси, предупреди: „Трябва да се заемем сериозно с руския и китайския шпионаж“.

Пред „Сън“ той коментира: „Независимо дали крадат дизайна на Astra-Zeneca или ни изнудват чрез енергия, трябва да бъдем бдителни към тях.“

„Знаем, че Великобритания има най-добрите учени и изследователски съоръжения, но Русия вероятно има най-добрите шпиони“, посочи на свой ред консервативният ентусиаст Андрю Бриджън.

Новината идва след доклад от миналата година, който заключава, че Русия „представлява непосредствена и спешна заплаха за националната сигурност на Обединеното кралство“.

Москва се е опитала да повлияе на референдума за независимост на Шотландия през 2014 г., твърдят и членовете на Комитета за изборно разузнаване (ISC).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch
Failed to fetch