Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Британският премиер: НАТО трябва да постави Украйна в най-добрата възможна позиция

17 септември 2024, 00:10 часа • 2062 прочитания

НАТО трябва да постави Украйна в най-добрата възможна позиция, заяви британският премиер Киър Стармър по време на визита в Рим в отговор на журналистически въпрос относно това дали Великобритания ще разреши на Киев да използва британските ракети "Сторм шадоу" в Русия, предаде ДПА.

Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)

Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)

Още: Премиерът на Великобритания: Русия може веднага да прекрати войната в Украйна

На пресконференция в италианската столица Стармър беше запитан и как ще коментира думите на руския президент Владимир Путин, че ако се позволи на Киев да използва ракети с голям обсег дълбоко в руската територия, това би означавало, че страните от НАТО, САЩ и европейските страни са във война с Русия, Стармър заяви: "Мисля, че е важно за нас да започнем от фундаментална позиция, която е, че това е една незаконна война, започната от Русия и в резултат на това Украйна има право на самоотбрана и ние всички - Италия, Великобритания и другите съюзници, тези от НАТО по-специално - заставаме до Украйна.

Още: Ще използва ли Украйна ракети с голям обсег?: Решението на Байдън и Стармър

Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София

Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници

"Това е война срещу ценностите на демокрацията, свободата и върховенството на закона, които се прилагат във всички наши страни", каза още Стармър. "Ето защо ние доставихме военна техника, ние осигурихме военна подготовка, ние предоставихме пари и има бъдещи ангажименти, които предстои да поемем във връзка с всичко това. Мисля, че е много важно, че е въпрос на принципи ние да поставим в Украйна във възможно най-добрата възможна позиция и това е което дискутираме. Ние имахме възможността днес да засегнем този въпрос", добави той, цитиран от БТА.

Още: Британският външен министър: Путин няма да уплаши Запада

Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство

Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво

Италианският премиер Джорджа Мелони заяви, че споделя ангажираността на Стармър относно защитата на Украйна, но добави, че разрешаването на използване на ракети с голям обсег от Киев е отговорност на индивидуалните страни.

Още: Украйна е дала на САЩ и Великобритания СПИСЪК с цели в Русия за западните оръжия

 "Що се отнася до Украйна, разбира се, до Киев, за нас е много важно Киев да има най-добрите условия да седне на масата на преговорите за мир. И точно това правим от самото начало и се опитваме да направим, за да гарантираме най-добрите условия за постигането на това. А що се отнася до разрешението за използване на ракети с голям обсег, това са решения, които се вземат от отделните държави, които предоставят тези оръжия, като се има предвид тяхната конституция и правна рамка. В Италия това разрешение, както знаете днес, засега не се дискутира, но това са все решения, които ние напълно споделяме с нашите съюзници", добави Мелони.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес