Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Британският парламент одобри изпращането на бежанци в Руанда

18 януари 2024, 06:37 часа • 1791 прочитания

Британският премиер Риши Сунак успя да се справи с бунта в редиците на неговата Консервативна партия, след като неговият спорен законопроект за депортиране в Руанда на търсещи убежище в Обединеното кралство бе гласуван в Камарата на общините, предадe БНР. 

Още: По замърсяване на въздуха: Сараево пак e в челната тройка в света

Още: Двама ранени: Кола се вряза в хора в Айндховен

Още: Риши Сунак изключи избори във Великобритания през пролетта

Законопроектът

Законопроектът, който има за цел да обяви, че Руанда е безопасна страна за депортиране на търсещи убежище, беше приет с 320 гласа срещу 276 - мнозинство от 44 гласа за правителството. Приемането дойде, въпреки че редица депутати от торите публично казаха, че ще гласуват против него на третото му четене, включително бившият вътрешен министър Сюела Брейвърман и бившият министър на имиграцията Робърт Дженрик. В крайна сметка обаче общо само 11 консерватори не го подкрепиха.

Риши Сунак бе подготвен да се справи със сблъсъците

Риши Сунак беше подготвен за сблъсък с десните тори по отношение на законопроекта, който има за цел да съживи неговия план за изпращане на търсещи убежище лица в Руанда, ако те се опитат да дойдат в Обединеното кралство, прекосявайки Ламанша с малки лодки. Сега законодателството дава на министрите правомощия да пренебрегват раздели от Закона за правата на човека, но не стига дотам, че да им позволи да отхвърлят Европейската конвенция за правата на човека изцяло, каквото всъщност беше искането на дясното крило на партията.

Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб

Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.

Победата на правителството

Победата за правителството идва срещу висока цена, защото проличаха големите разногласия сред торите по въпроса, коментираха политически наблюдатели. Освен това по пътя на проектозакона има още препятствия. Възможно е, ако не бъде одобрен в Камарата на лордовате, той да бъде върнат обратно в Камарата на общините. Далеч не е ясно и какво ще кажат британските съдилища на твърденето от парламента, че Руанда е сигурна страна, след като от Върховния съд вече веднъж постановиха, че не е.

Още: Не се ли справи британският премиер Риши Сунак с този проблем, дните му начело на държавата са преброени

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес