В 25 от общо 27 държави-членки на ЕС е възможно да се търгува ток на борсов принцип, при това в сегмент "В рамките на деня". Това потвърждават участниците в пазарното обединение "В рамките на деня" в Европа (SIDC- с предишно наименование XBID).
Още: Руската армия я чакат повече убити и ранени в Украйна, защото танковете ѝ са изчезващ вид
Още: Президентът на Финландия: Психически трябва да се подготвим да възобновим отношенията си с Русия
На 29 ноември, 2022 година към обединението се присъединиха Гърция и Словакия.
"С това обединение на практика имаме единен пазар на електрическа енергия в ЕС на сегмента "В рамките на деня". България е част от него вече три години и Енергийната борса оперира изключително успешно в рамките на обединението", каза Константин Константинов, изпълнителен директор на БНЕБ (Българската независима енергийна борса).
Пазарното обединение "В рамките на деня" се базира на обща IT система с общи модули за подаване на оферти, за управление на капацитети и за доставки. Тя позволява да се сключват сделки между търговски участници в различни пазарни зони в рамките на пазарното обединение, докато има наличен свободен преносен капацитет. Системата позволява както експлицитното разпределение на преносни способности (одобрено от съответните регулаторни органи), така и имплицитно непрекъснато разпределение. Тази функционалност е в синхрон с Европейския целеви модел за интегриран пазар "В рамките на деня".
Още: Папата с молитва: Страхува се от технологиите (ВИДЕО)
Още: Русия обяви, че не може да приеме предложенията на Тръмп за примирие
ОЩЕ: Молдова създаде фонд за компенсация на гражданите през зимата
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Депутат от партията на Путин случайно се застреля в клуб по стрелба