Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел призова лидерите на Косово и Сърбия незабавно да намалят напрежението, след "абсолютно неприемливите" сблъсъци в Северно Косово.
В резултат на насилието, предизвикано от оспорваните общински избори, в понеделник след сблъсъци с протестиращи етнически сърби бяха ранени 30 войници от водените от НАТО мироопазващи сили.
Борел заяви, че е разговарял с министър-председателя на Косово Албин Курти и сръбския президент Александър Вучич, за да им каже да избягват всякакви "по-нататъшни едностранни действия".
"Помолих и двете страни спешно да предприемат мерки за незабавна и безусловна деескалация на напрежението", каза той.
ОЩЕ: Ще има ли нова война в Косово след порция жестоко насилие? (ВИДЕО)
Борел заяви, че косовските власти трябва да преустановят полицейските операции, съсредоточени върху общинските сгради в Северно Косово, а протестиращите етнически сърби трябва да се оттеглят.
Той предупреди, че ЕС "обсъжда възможни мерки, които да бъдат предприети, ако страните продължат да се противопоставят на предложените стъпки за деескалация", предаде АФП.
Сърбите, които представляват около 6% от населението на Косово, бойкотираха изборите миналия месец в северните градове, където са мнозинство, което позволи на етническите албанци да поемат контрола над местните съвети въпреки нищожната избирателна активност от под 3,5 процента от гласоподавателите. Много сърби настояват за изтеглянето на косовските полицейски сили, както и на кметовете от етнически албанци, които те не смятат за свои представители.
Напрежението се покачи, след като в понеделник сърбите се опитаха да влязат в кметството на Звечан, но бяха отблъснати, а косовската полиция използва сълзотворен газ, за да разпръсне тълпата. Миротворците на НАТО се опитаха да отделят протестиращите от полицията, но по-късно започнаха да разпръскват тълпата, използвайки щитове и палки. Протестиращите отговориха, като хвърляха камъни, бутилки и коктейли "Молотов" по войниците.
През 2008 г. Косово обяви независимост от Сърбия, но Белград и неговите съюзници Пекин и Москва отказаха да я признаят, което на практика попречи на Косово да получи място в ООН.
Сърбите в Косово остават до голяма степен лоялни към Белград, особено в северната част на страната, където са мнозинство и отхвърлят всяка стъпка на Прищина за засилване на контрола ѝ над региона.