Криза в белгийското здравеопазване - липса на персонал и свободни легла в болниците. В няколко големи болници в страната затварят цели отделения, защото няма кой да работи в тях. А в Гент обявиха, че вече няма да пазят места в интензивни отделения специално за заразени с COVID-19, предава БНТ.
Болничните легла и чакални не са празни, защото няма пациенти, които се нуждаят от лечение. Пациенти има, но не и персонал. Заради заболяване или преумора, броят на медицинските сестри е намалял с 30%. "Тъжно е, защото персоналът е принуден да работи в непосилен режим. Това отделение е затворено, което пък означава, че другите са препълнени, а колегите там изнемогват", казва Мириам Серонт, старша сестра.
Недостиг на медицински сестри има и в университетска болница "Еразъм" в Антверпен. Стига се до моменти, в които пациенти, дошли за планови операции, са връщани по домовете си. "Знаехме, че този ден рано или късно ще дойде. Професията медицинска сестра отдавна не е атрактивна, а и не се прави достатъчно, за да бъде популяризирана. Ковид кризата беше само катализатор на този процес", казва Шантал ван Кутсем, главна сестра в болница "Еразъм".
Университетската болница в Гент има славата на една от най-добрите в страната. Заради липсата на свободни легла и на медицински персонал, от там обявиха, че повече няма да пазят свободни легла в интензивното отделение специално за заразени с COVID-19. "През изминалите две седмици се наложи да намалим капацитета на операционните с 10%. Сега ще го намалим с още 10 и вече една на всеки 5 операционни няма да функционира. Просто нямаме персонал. А и мнозинството от COVID-пациентите, които попадат в интензивно отделение, е можело да го избегнат, ако се бяха ваксинирали. Всички ще продължават да бъдат лекувани, но просто вече няма да даваме приоритет на една група пациенти, за сметка на друга", казва Франк Вермасен, главен лекар в Университетска болница в Гент.
Близо 2100 са пациентите с COVID в белгийските болници. 418 - в интензивно отделение. На ден умират около 20 души. 80% от 11-милионното население е ваксинирано.