„Културното наследство е за всички, то не може да се поделя и не трябва става заложник на войни или манипулации. Длъжни сме да отговорим“.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Така обобщи в Twitter Ирина Бокова по повод участието й в срещата на Комитета на министрите на Съвета на Европа в Страсбург петък.
Събитието бе организирано съвместно от кипърското Председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа и главният секретар на Съвета, Турбьорн Ягланд, и събра високопоставени представители на международни организации и правителства и академични експерти, за да обсъдят начините за укрепване на сътрудничеството за опазване на културното наследство от унищожение и предотвратяване на незаконния трафик на културни ценности, включително от организираната престъпност и терористични групи.
Ирина Бокова бе сред основните говорители, които се обединиха около нуждата да бъде сложен край на безнаказаното унищожаване и плячкосване на културното наследство.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
В своето обръщение генералният директор на ЮНЕСКО заяви: „Унищожаването на културата и незаконният трафик на културни ценности не са нови явления. Но днес в Сирия, в Ирак ние виждаме как културното наследство е унищожавано в безпрецедентен мащаб и по безпрецедентен начин... Ние трябва да гарантираме, че всеки разбира, че грабежите и трафикът са не само кражба на нечие имущество - това е престъпление, което директно допринася за повишаването на международния тероризъм.“ И добави:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
„През последните десетилетия ЮНЕСКО проведе безброй програми за опазване на световното наследство на човечеството... Но нека е ясно - никой от тези правни инструменти и никоя конвенция няма да спре въоръжения престъпник с намерение да унищожи, да открадне наследство, да манипулира култура. Наш дълг е да засилим търсенето на отговорност от тези, които унищожават културното наследство. Бъдещата конвенция за престъпления, свързани с културни ценности, е друга важна стъпка за противодействие на безнаказаността.“
Начинът да се постигне това, според генералния директор на ЮНЕСКО, е чрез по-добра координация между всички партньори, чрез изграждането на по-последователна мрежа, която обединява всички институции, Съвета за сигурност на ООН, Интерпол, Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC), както и чрез засилване сътрудничеството и нови правни инструменти на основата на съществуващите споразумения.
„Убедена съм, че новата конвенция на Съвета на Европа за престъпления, свързани с културните ценности, като включи по-широк план за действия, ще бъде иновативна. В сегашния конфликт трябва да поставим защитата на културата в сърцевината на всяко действие по опазване на мира, справедливостта и върховенството на закона“, заключи г-жа Бокова, потвърждавайки пълната ангажираност на ЮНЕСКО да работи в тази посока.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Ключови речи на срещата имаха и Йоанис Касулидис, министър на външните работи на Кипър; Маамун Абдулкари, генерален директор на Сирийското ведомство за старини и музеи в Сирия; и Фату Бенсуда, прокурор на Международния наказателен съд.
Новата конвенция на Съвета на Европа за престъпления, свързани с културни ценности, която ще бъде изработена в резултат на срещата, ще стане единственият международен договор с акцент върху наказателните мерки и санкции в тази област.