"Поне засега не виждам някакви особени основания за война между Русия и Украйна. Освен ако, украинската армия не посегне върху населението на Донбас." Това каза пред БНР международният анализатор Боян Чуков.
"Напрежение в Донбас е имало винаги след 2014 година. При най-скромните цифри досега има убити 10 000 човека и 50 000 са ранените. Тоест, върви си "вял геноцид" над това население и него го разстрелва точно украинската армия, която не спазва Минските споразумения."
Чуков даба пример как иналата година през април пак е имало отново струпвания на руски войски около украинската граница, но тогава никой не е казал, че Русия ще напада.
Същото лято е имало среща между Байдън и Путин. Тогава те се разбрали, "дори ако си спомняте, Байдън звънеше редовно на Путин и то по негова инициатива. Обаче когато те получиха писмено какви са условията на Русия за преформатиране на глобалната сигурност, тогава някъде от ноември месец започна една яростна кампания в медиите за това, че Русия е агресор", споделя още той.
Експертуът споделя как тогава в Америка бива сформиран т.нар. "тайгър тийм" - експерти от службите и отбраната, които започнаха да адаптират американската стратегия при вече новите условия на Русия.
Чуков изтъква, че вече не може да се говори само, че САЩ е категоричният безспорен лидер на света, хегемон.
"Сега вече светът не е 90- те години. В анализите тук трябва да включим и Китай, които много ясно показват, че стоят зад Руската федерация. А пък Великобритания заема водеща роля в конфликта в Украйна. Но конфликтът в Украйна е само едно малко квадратче в проблема между САЩ и Русия."
Actualno.com припомня, че в интервю за нашата медия, Боян Чуков споделя, как българите сме в ролята на завършили техникум в международните отношения.
"Нашият политически елит продължава да живее в свят, който вече напуснахме. Дойде моментът, в който поради променения баланс на силите, Русия и Китай поискаха отново да се преразпределят сферите на влияние. Основният акцент, който поставят руснаците, е САЩ отново да се върнат в полето на международното право", споделя експертът за Actualno.com.