След часове на обстрел до най-голямата атомна централа в Европа и притеснения от възможна авария говорителят на централата обяви, че сраженията са спрели. Радиационният фон е в нормите. По-рано експерти от American Nuclear Society призоваха за спиране на стрелбата не само поради пряката опасност, а и защото персоналът на централата трябва да работи без да е в напрежение, че хората могат да бъдат убити.
Говорителят Андрий Туз съобщи, че по централата няма опасни щети, работел е само един от шестте й реактора. По-рано обаче той заяви, че поне един от енергогенериращите блокове е бил засегнат в боя и че е унищожено и много оборудване.Ядрената електроцентрала съдържа шест 950 мегаватови реактора с водна ядрена енергия под налягане.
По информация на украински официални лица първоначално пожарникарите не са успели да стигнат до някои от избухналите в централата пожари. Според Туз те са били посрещнати с автомати и са били върнати.
Ситуацията в централата бе много напрегната, като ядрени експерти от чужбина, наблюдаващи кризата, предупредиха, че е важно къде са възникналите пожари. Не всичики от тях могат да предизвикат катастрофа, но ако достигнат охладителите, може да причинят ядрен срив, предупреди ядреният експерт и професор от Харвард Греъм Алисън.
От Белия дом съобщиха, че по тяхна информация радиационните нива в централата не показват повишение. Там следят ситуацията много внимателно. US министърът на енергетиката Дженифър Гренхолм е говорила с украинския си колега за кризата.
САЩ са поставили в готовност своя Екип за реакция при ядрени инциденти. Ситуацията се наблюдава още от министерството на отбраната и US Nuclear Regulatory Commission , каза Гренхолм.