Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Би Би Си: Глобалната криза с горивата набира скорост

15 октомври 2021, 15:23 часа • 9667 прочитания

Глобалната криза с горивата не стихва; напротив, тя все повече се развихря. Заради недостига на природен газ и петкратното увеличение на неговите цени дори преди началото на зимата, сега има и недостиг на петрол, констатира Би Би Си.

Газът поскъпна поради бързия растеж на търсенето след пробуждането на световната икономика от летаргията от коронавируса, към която бяха добавени цял куп по-маловажни причини : от прехода към зелена енергия до изчерпване на запасите в складовете поради студеното време миналата година. Тези, които нямаха достатъчно газ, трябваше да преминат към по-замърсяващи горива, включително въглища и нефтопродукти.

В резултат на това търсенето на петрол ще нарасне с 500 хиляди барела на ден, а през останалите месеци на 2021 г. глобалният дефицит няма да бъде 200, а цели 700 хиляди барела на ден, предупреди Международната агенция по енергетиката (МАЕ). Обещаното увеличение на доставките от страните от ОПЕК + ще трябва да изчака до януари.

Това е лоша новина за потребителите, тъй като нарастващите разходи за енергия задържат възстановяването на промишлеността и удрят джоба на гражданите, оставяйки им по-малко пари, за да купуват всичко останало, след като са погасили сметките си за електричество. В резултат на това икономиката търпи двоен удар: растежът се забавя, а цените растат.

А за производителите на петрол, включително Русия, недостигът на суровини, напротив, е добра новина. Цените вече разбиха тригодишен рекорд и надхвърлиха 85 долара за барел Brent. И според прогнозите на президента Владимир Путин, това не е границата.

В допълнение към извънредната печалба, недостигът и нарастващите цени на суровините носят друга радост на производителите.

Енергийната криза забави зелената революция и привлече вниманието на гражданите на развитите страни към факта, че ще трябва да платят сметката за прехода към чисто бъдеще. В допълнение към злорадството (казахме ви, че не можете да живеете на вятърни турбини), петролопроизводителите получиха надежда и за гъвкавостта на властите и инвеститорите, които досега не са искали да одобряват нови проекти в "мръсния" енергиен сектор и са избягвали да инвестират в тях.

Така МАЕ - мозъчният тръст на държавите, които консумират изкопаеми горива - предупреди тази седмица, че в процеса на преход на икономиката към възобновяема енергия, светът ще трябва да премине през повече от една енергийна криза като настоящата.

И всичко това, защото инвестициите в производството на петрол, въглища и атомни електроцентрали и друга традиционна енергия са пресъхнали след срива на цените през 2014-2015 и 2020 г., а инвестициите в създаването на алтернативна енергия са недостатъчни за изграждането на вятърни турбини и слънчеви ферми в количество, което може да задоволи нарастващото търсене на енергия от развиващите се страни и населението на света, което ще добави още 2 милиарда души до 2050 г.

В резултат на това се разви парадоксална ситуация: петролът и газът са един от малкото сектори на световната икономика, който напълно изпълнява целите за намаляване на емисиите с цел постигане на въглеродна неутралност и предотвратяване на по-нататъшно нагряване на планетата, изпълнено с катаклизми, масова миграция и бедност.

Всички други индустрии - транспорт, електроенергетика и т.н.- сериозно изостават от целите, поети от почти всички страни по света в Парижкото споразумение.

"МАЕ многократно е посочвало изход от тази задънена улица - необходимо е драстично увеличаване на инвестициите в технологии и инфраструктура за чиста енергия. Но това трябва да стане бързо. В противен случай световните енергийни пазари ще се изправят пред неспокойно и бурно бъдеще", предупредиха от тръста.

 

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес