Европа трябва да се откаже от културата на "добре дошли" и да се върне към корените си. Това заяви на брифинг в София вътрешният министър на Австрия Йохана Микл-Лайтнер, информира БГНЕС.
Според Лайтнер справянето с тероризма и миграцията представлява голямо предизвикателство, но нито една страна сама не може да реши тези предизвикателства. "Затова е нужно да търсим общи решения. Поставихме си обща цел да намалим и смекчим миграционния натиск в Югоизточна и Източна Европа. Осъзнаваме, че Европа не може сама да реши този миграционен проблем. Европа не може да приеме всички бежанци. Европа трябва да се откаже от културата на „добре дошли” и да се върне към корените си”, категоричен бе австрийският вътрешен министър.
Според Лайтнер има нужда от обща отговорност и за регулирани процеси за приемане на бежанците, като регистрация и настаняване. "Трябва да гарантираме сигурност, да се борим срещу каналджиите по-интензивно и да дадем отпор на екстремизма. Важно е да се направи разлика от хора, които се нуждаят от закрила и такива, които не се, и да се прилагат мерки срещу едните и другите. Ако успеем да осъществим съвместни мерки, ще може да намалим миграционния натиск и да пресечем нелегалното прекарване на хората през граница”, категорична бе Лайтнер. Тя отбеляза, че терорът вече е пристигнал в сърцето на Европа, но не за първи път.
"Борбата с тероризма е борба, която водят специалистите ни, затова трябва да се обединят знанията и компетентностите на специалистите, да има координация на европейско равнище. Има нужда от обмен на информация, където има пропуски. Днес не репресията е важна, а превенцията”, заяви тя.
Лайтнер каза още, че се работи за концепция за превантивност от радикализъм. „Терористичните атаки са атаки срещу начина ни на живот и нашите ценности. Върховенството на закона е над всяка религия. Има нужда от горещи точки, където да се прави разликата между нуждаещи се от закрила и не”, добави външният министър на Австрия.
Същевременно холандските власти обмислят възможността за създаване на нова зона за граничен контрол в сътрудничество с неголяма група страни, която да функционира подобно на Шенгенската зона.