Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Армения замрази участието си в ръководената от Русия коалиция за сигурност ОДКС

23 февруари 2024, 09:42 часа • 1437 прочитания

Армения е "замразила" участието си в Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКС), тъй като съюзът не е спазил целите си по отношение на Ереван. Това заяви арменският министър-председател Никол Пашинян пред France 24 на 22 февруари.

ОДКС е военен съюз в рамките на Общността на независимите държави (ОНД). Той е основан от Русия, Армения, Казахстан, Киргизстан, Узбекистан и Таджикистан. Договорът влиза в сила на 20 април 1994 г.

Още: Пашинян обясни защо няма да арестува Путин

Нагорни Карабах беше точката на пречупване

Отношенията на Армения с ръководения от Русия блок от шест държави напоследък станаха хладни, след като Москва не успя да предотврати със своите "миротворци" мълниеносната офанзива на Азербайджан в Нагорни Карабах през септември миналата година.

Кратката война сложи край на съществуването на подкрепяната от Ереван самопровъзгласила се република в региона и прогони над 100 000 етнически арменци.

"Договорът за колективна сигурност не е изпълнил целите си по отношение на Армения, особено през 2021 и 2022 г.", заяви Пашинян, цитиран от Kyiv Independent. "Сега, на практика, замразихме участието си в този договор. Що се отнася до това какво ще последва, трябва да видим".

Арменските официални лица отбягнаха срещата на върха на ОДКС в Минск през ноември миналата година, както и парламентарната среща в Москва месец по-късно. Въпреки това кавказката страна не е поела категоричен ангажимент да се оттегли изцяло от коалицията.

Още: Пашинян: Армения не подкрепя Русия за войната в Украйна

Руското военно присъствие в Армения

Пашинян заяви също, че темата за прекратяване на руското военно присъствие в Армения не е включена в дневния ред. Русия поддържа военна база близо до град Гюмри, както и военновъздушна база недалеч от столицата Ереван.

Арменският министър-председател неведнъж е обвинявал Москва, че е ненадежден партньор, и се е стремял да укрепва връзките в областта на сигурността с други държави като Франция, САЩ или Индия.

Снимка: Никол Пашинян, Официален сайт на Европейския парламент

Отношенията Армения-Азербайджан

Изграждането на отбранителния капацитет на страната остава от решаващо значение, защото в Ереван се опасяват, че Азербайджан може да започне още една война, този път насочена срещу самата Армения. Баку отхвърли тези обвинения.

Още: Пашинян: Азербайджан готви пълномащабна война срещу Армения

Двете страни досега не са успели да сключат мирно споразумение. Според Пашинян незачитането от страна на Баку на "принципите на териториалната цялост и неприкосновеността на границите" пречи на финализирането на договора.

"Азербайджан използва ситуацията, за да подхранва реториката си. Това навежда на мисълта, че Азербайджан се готви за нова атака срещу Армения", каза премиерът. Президентът на Азербайджан Илхам Алиев повдигна въпроса за определяне на контрола върху арменските и азербайджанските етнически анклави.

Ереван се опасява, че Азербайджан може да се опита да използва сила, за да създаде сухопътен мост към Нахичеван - азербайджански ексклав, разположен между Армения, Турция и Иран.

Още: Война между Азербайджан и Армения: Ердоган зае категорична позиция

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес