Армения напълно признава териториалната цялост на Азербайджан, която включва и Нагорни Карабах. Това заяви председателят на арменския парламент Ален Симонян на брифинг във вторник.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Той бе попитан дали конфликтът е разрешен, като се има предвид, че през последните 30 години Армения се бори за самоопределението на Нагорни Карабах. На 20 септември обаче властите в спорната територия капитулираха след бърза военна операция на Баку и тя бе присъединена към Азербайджан.
"Република Армения днес няма такъв проблем. Република Армения напълно признава териториалната цялост на Азербайджан, включително Нагорни Карабах. През последните две години сме го казвали вероятно осем пъти. Какво друго трябва да кажем", заяви Симонян, цитиран от Armenpress.
Още: Пашинян обвини Русия, че не е доставила платено от Армения оръжие за стотици милиони долари
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Снимка: Нагорни Карабах, Getty Images
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Правата на арменците от Нагорни Карабах
Запитан дали Ереван ще обсъжда правата на арменците от Нагорни Карабах по време на мирните преговори с Азербайджан, председателят на Народното събрание отговори: "Мисля, че на този исторически етап трябва да се съсредоточим върху подписването на мирния договор между Армения и Азербайджан и отварянето на всички регионални връзки. След това, дали един азербайджанец ще има, или няма да има желание да се върне да живее в Армения, или дали един арменец ще има, или няма да има желание да се върне в Баку, Степанакерт, Шуши и всички други градове, където са живели арменци, това е въпрос на бъдещето". Той добави, че към днешна дата това е нереалистично.
Симонян подчерта, че завръщането на жителите на Нагорни Карабах е невъзможно, докато не се установи мир и не се премахне езикът на омразата.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Припомняме, че Ереван обвини азербайджанските власти в етническо прочистване, след като над 120 хиляди етнически арменци бяха принудени да напуснат Нагорни Карабах.
Още: Пашинян: Подписваме мирно споразумение с Азербайджан следващия месец