Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анализ: Българското ядрено оборудване е жизненоважно за Украйна

06 ноември 2024, 21:57 часа • 4611 прочитания

Критичен елемент от стратегията на Москва срещу Киев е нейното систематично усилие да унищожи енергийната инфраструктура на Украйна. Чрез бомбардиране на енергийната мрежа, Русия има за цел да попречи на украинските военни усилия, да осакати украинската икономика и да деморализира украинците. В момента страната е подготвена за широко разпространени прекъсвания на тока през следващите зимни месеци.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

През март 2024 г. Русия унищожи топло- и водноелектрическите централи на Украйна. В резултат на това сега Киев зависи от ядрената си индустрия, за да осигурява над 70 процента от нуждите си от електроенергия. Следователно за Украйна е жизненоважно да защити, поддържа и разширява своето производство на ядрена енергия. Предвид съветския произход на ядрената енергетика на Украйна, това няма да е лесно.

Още: За пръв път от половин година: Украйна изнася повече електроенергия, отколкото внася

Получаването на части за поддържане на старите реактори в експлоатация, докато Киев преминава към западни ядрени технологии и разширява производството на енергия в други сектори, като например възобновяеми енергийни източници, е от съществено значение. Сега се открива възможност за преодоляване на недостига на части и трябва да се използва, за да се помогне на Украйна да поддържа функциониращата инфраструктура и да разшири производството на ядрена електроенергия в страната възможно най-бързо. Това пише в анализ за Атлантическия съвет на Atlanticcouncil.org Стивън Бланк - старши сътрудник в Изследователския институт за външна политика.

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Като част от усилията за запълване на пропуските в производството на енергия, създадени от целенасочените атаки на Русия, Украйна и България в момента преследват сделка за прехвърляне на излишното ядрено оборудване, предназначено за българската АЕЦ „Белене“, към украинската АЕЦ „Хмелницки“. Това ще позволи да се завърши изграждането на трети и четвърти реактор на украинската централа. След като България отхвърли възможността да започне процес на инсталиране на произведеното в Русия оборудване в своята АЕЦ „Белене“, украинското министерство на енергетиката и украинската държавна ядрена компания Енергоатом бързо разпознаха възможността. Те видяха, че сега България е единствената страна в света с излишно руско ядрено оборудване, необходимо за завършване на недовършените блокове на Хмелницката АЕЦ.

Още: Германия дава 70 млн. евро за подпомагане на енергийните доставки за Украйна

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Като се има предвид, че Украйна започна да строи двата незавършени блока преди няколко години, използвайки руска технология, тя беше изправена пред две възможности: да се откаже изцяло от блоковете и тяхното производство на електроенергия или да получи достъп до оборудването, притежавано от България, за безопасно инсталиране на тези компоненти в сътрудничество със западните партньори на Енергоатом от ядрената индустрия за увеличаване на производството на електроенергия в Украйна. В този процес това може да доведе до нов споделен опит, който ще помогне на страните по света да намалят и в крайна сметка да прекратят зависимостта си от руската Росатом.

Продължаващите преговори между Украйна и България подчертават намаляващото енергийно влияние на Русия на Балканите, но това не означава, че инициативата е без предизвикателства. Напротив, редица големи пречки възпрепятстват завършването на тази жизненоважна сделка. Единият е дългогодишното влияние на Русия в България. Това включва дейността на посредници на Кремъл, които работят за саботиране на трансфера на българско ядрено оборудване в Украйна. Втората бариера е финансирането на потенциалния трансфер на оборудването.

Още: "Времето за Украйна изтича": Експерти зоват САЩ да позволи удари по руска територия със западно оръжие

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

В продължение на десетилетия Русия упражнява значително влияние в българската енергетика, медии и политическа сфера. Москва не отстъпва позицията си без бой и прави всичко възможно да запази позициите си на решаващ играч в българските дела.

Ключов компонент от стратегията на Москва в България е систематичното организиране на кампания, много наподобяваща опитите на други места, включително в Молдова и Сърбия, за разваляне на сделката с Украйна. По този начин се предотврати допълнително производство на електроенергия в Украйна и допълнително подкопават усилията на Украйна да сложи край на зависимостта си от Русия в ядрената сфера. По-рано тази година, когато украински ядрени експерти пътуваха до България, за да инспектират оборудването, привърженици на българската проруска партия Възраждане се сблъскаха с украинската делегация и се опитаха да й попречат да получи достъп до оборудването.

Още: България ще участва във възстановяването на телекомуникационните мрежи на Украйна

Вторият ключов въпрос е финансирането, като разговорите се водят вече почти две години. Българският парламент настоява правителството да сключи сделката на цена от поне 600 милиона евро, същата цена, която Българската национална електрическа компания плати на руската "Атомстройекспорт". Напредък може да бъде постигнат, ако международните партньори осигурят на България финансиране за инвестиране в разширяването на нейната АЕЦ „Козлодуй“, където Westinghouse ще строи реактори. Фактът, че Westinghouse се занимава с производство на гориво и изграждане на реактори както в Украйна, така и в България, е потенциално важна пресечна точка за двете страни и отразява защо по-специално Съединените щати имат интерес от успешното прехвърляне на излишното ядрено оборудване на България в Украйна.

Като се има предвид, че закупуването и прехвърлянето на оборудването ще бъде от полза за дългосрочната енергийна сигурност на Европа, има европейски фондове, които могат да бъдат използвани, включително наличните чрез Механизма на Европейската комисия за Украйна, който има мандат за възстановяване на инфраструктурата и подкрепа на непрекъснатостта на критични услуги като пренос на енергия. САЩ биха могли да подкрепят европейците в това начинание, включително като отделят средства от помощта си за Украйна. Въпреки това Киев вероятно ще се сблъска със сериозни опасения относно прозрачността и ще трябва да вдъхне доверие на заинтересованите страни.

Още: Русия нанесе по-сериозни щети на енергийната мрежа на Украйна сега, отколкото през зимата на 2022-23 г.

Прехвърлянето на излишното ядрено оборудване от България в Украйна би помогнало за посрещане на нуждите на Киев от производство на електроенергия, като същевременно представлява голямо препятствие за стратегията на Русия както в Украйна, така и на Балканите. Увеличаването на капацитета на Украйна за ядрена енергия би подобрило икономическите перспективи на страната и би поставило Украйна в крайна сметка да замени Русия като основен доставчик на енергия за Европа в следвоенния период. Това прави придобиването от Украйна на българско оборудване за АЕЦ значителна възможност за Запада, която не трябва да се пропуска.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес