Инвазията на Русия в Украйна, при която широко се използват дронове, промени концепцията за превъзходство във въздуха, твърди в Business Insider генерал Джеймс Хекър, командващ ВВС на САЩ в Европа.
Още: Руски депутат предложи Черно море да бъде преименувано на Руско море
Още: Атака с дронове срещу Саратов: Украйна е повредила химически завод (ВИДЕО)
Хекър, който написа статия за Æther Journal миналия месец, заяви, че ако Алиансът иска да запази превъзходство във въздуха, трябва да се поучи от войната в Украйна.
"Войната на Русия в Украйна потвърждава, че господството във въздуха остава задача номер едно", подчерта генералът. Въпросът е не само, че подобно господство дава възможност на авиацията да води успешни бойни действия, но и че не позволява ситуацията да бъде вкарана в задънена улица, както се случи в Украйна. Още: САЩ гледат към следващо поколение лек изтребител (ВИДЕО)
За 2,5 г. военни действия нито Русия, нито Украйна постигнаха устойчиво и значително превъзходство във въздуха. Воюващата страна има такова превъзходство, когато може да води бойни действия и да постига целите си, без да среща мощна съпротива от противника.
Още: Зеленски пристигна в Давос за Световния икономически форум
Още: Обвиниха в измама високопоставен кадър на Гърция в ООН
Русия се опитва да установи контрол върху небето над Украйна и успя да го направи през този февруари в ограничена част от въздушното пространство край Авдеевка. Украйна защитава небето си с помощта на противовъздушни ракетни системи, самолети, радиоелектронна война и дронове. Тя не позволява на Русия да установи пълно превъзходство в небето ѝ. Още: Американските ВВС с уникално ВИДЕО: Хеликоптер CH-53K пренася изтребител F-35 и едновременно зарежда във въздуха
Уроци от Украйна
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Макрон призова Европа да се събуди
Още: Въпреки пожара след украинска атака: Смоленският авиационен завод не е спрял работа (ВИДЕО)
НАТО трябва да научи „многобройни" уроци от продължаващия конфликт в Украйна, за да избегне „ужасните" разходи от безизходицата във въздушното пространство, каза Хекър.
Това включва стратегията на „възпиране чрез отказ“, чиято цел е да накара врага да се съмнява в способността си да постигне успех, като нахлуване в държава. Това може да се постигне, като се демонстрира, че НАТО разполага с достатъчно обучени сили, професионализъм и способности да лишат противниците си от всякакъв шанс да постигнат целите си. Още: Анализ: Военните пилоти на САЩ - колко струват?
Хекър отбеляза, че членовете на НАТО не бива да разчитат единствено на модерни оръжия, тъй като появата на евтини оръжия като дронове прави използването им безполезно.
Още: Вицепремиерът на Испания спира да използва платформата "X", ето защо
Още: „Ритник в задните части за Европа“: Френският министър на въоръжените сили за речта на Тръмп
Украйна често използва евтини дронове, които струват няколкостотин долара, за да унищожават ценни руски военни цели като хеликоптери и танкове, които понякога струват милиони долари. Още: Украински военен герой за руските ВВС: Справяме се, защото те са с мозък от съветско време (ВИДЕО)
Хекър формулира и друго заключение от войната в Украйна - че ако военните действия между основните сили не бъдат решени навреме, такъв конфликт неизбежно ще се превърне във война на изтощение. През февруари 2022 г. Русия изпрати 200 000 войници в Украйна, но тя не успя да превземе тази страна в първия етап от своята "пълномащабна военна операция". Бойните действия в Източен Донбас продължават 2,5 години.
Победа, но как?
Хекър също отбеляза, че постигането на победа в такъв конфликт изисква икономическа сила, устойчивост, адаптивност, иновации, политическа воля и единство на обществото.
Според генерала членовете на НАТО имат „значителни предимства“ в това отношение. В случай на атака срещу НАТО, те много бързо ще преодолеят съществуващите пречки, като бавността на процеса на обществени поръчки и правните бариери пред сътрудничеството и обмена на информация.
Украйна обаче е измъчвана от закъснения в доставките на западни оръжия и в много моменти тя просто не успява да отблъсне руските атаки. Още: Американски учения подготвят САЩ за трета световна война
„Трябва незабавно и енергично да се справим с подобни предизвикателства, за да създадем необходимите способности за възпиране и бъдеща защита“, каза Хекър, цитиран от Business Insider.
Много експерти по въздушна война, включително бивши пилоти на изтребители, западни военни лидери и военни, споделиха подобни наблюдения с Business Insider миналия месец. Според тях войната в Украйна ясно показа, че някои елементи на съвременния въздушен бой са се променили коренно. Тези експерти отбелязват, че НАТО се нуждае от по-силна противовъздушна отбрана, иновативни възможности за борба с дронове и нови концепции за разполагане, за да противодейства на Русия ефективно. Без това Алиансът ще се окаже в центъра на кървав конфликт, ако Русия нападне някой от членовете на НАТО.
Превод: Ганчо Каменарски