Назначените от Русия власти в частично окупираната Запорожка област в Югоизточна Украйна са спрели раекторите на Запорожката АЕЦ. Това заяви поставеният от Москва за губернатор на региона Евгений Балицки, цитиран от контролираната от Кремъл руска държавна информационна агенция ТАСС, предаде БГНЕС.
Още: Ватиканът: Папата е прекарал "спокойна нощ"
В интервю за телевизия "Крим 24" Балицки обвини украинските въоръжени сили, че "са започнали да изпускат вода от бентовете". "Нивото на водата при нас (в Каховския язовир) се вдигна до 17,08 метра. Ядрените реактори са спрени. Пети реактор е оставен в режим на топъл резерв", каза Балицки.
Русия окупира най-голямата атомна електроцентрала в Европа през март миналата година - малко след инвазията си в Украйна предходния месец.
Балицки заяви още в интервюто, че нови дъждове са забавили началото на очакваната украинска контраофанзива в южната част на страната. "Отново настъпи нестабилно, влажно време. Земята трябва да е суха поне 10-12 сантиметра навътре, за да може техниката да върви", каза Балицки. В същото време той предупреди, че украинското контранастъпление може да "започне всеки момент".
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
В петък, 5 май, руските окупационни власти започнаха да евакуират хората от градове близо до фронта в Запорожка област, включително от Енергодар, където се намира Запорожката АЕЦ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Украйна предупреди: Русия е разположила експлозиви в АЕЦ "Запорожие"
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство