Министрите по европейските въпроси на 7 държави от Евросъюза се обявиха за въвеждане на минимална европейска заплата във всички страни-членки при спазване на националните практики и ролята на социалните партньори, информира БНТ.
Още: С нов пакет военна помощ: Швеция подпомага производството на дронове в Украйна
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 31.03.25 - Готви се роля на гарант за България в Черно море
Общата позиция за европейска минимална заплата е изразена в съвместна публикация в италианската преса преди днешна среща на инициаторите в Берлин.
„Крайно време е да превърнем нашия Евросъюз в социален, със засилени права на работещите, истинско равенство между мъжете и жените, сигурни работни места и гарантирани доходи“, заявяват министрите. Те настояват силен социален стълб на Евросъюза да залегне в декларацията от Рим за 60-тата годишнина от договора, положил основите на Общността.
Сега минималната заплата в 28-те е много различна – на единия полюс са България и Румъния с 235 и 275 евро, а на другия – Люксембург с почти 2000 евро.
Още: Зеленски иска да проведе избори през лятото: Успее ли, няма да има съперници
Още: "Путин, х*йло": Годишнина на израза, прилягащ най-добре на руския диктатор (ВИДЕО)
В едва седем страни-членки минималното възнаграждениe надхвърля 1000 евро – това са Франция, Германия, държавите от Бенелюкс и Великобритания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски разкри доходите си за 2024 г.
Още: Като в хорър: Хванаха пенсионер да вози човешки останки в количка за хранителни стоки (ВИДЕО)
Само 21 от общо 28 държави в Евросъюза имат законово определена минимална месечна заплата за всички сектори. Изключенията са Австрия, Кипър, Дания, Финландия, Италия и Швеция.
От 1 януари 2015 г. Германия последна въведе минимална работна заплата. През тази година тя възлиза на 1498 евро, или малко под девет евро на час.