Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

11 години затвор и 240 млн. евро глоба заради корупция в Марбея

04 октомври 2013, 21:32 часа • 55755 прочитания

Испански съд произнесе присъди срещу 50 души, сред които представители на градските власти в Марбея и бизнесмени, които бяха признати за виновни в огромна корупционна схема с недвижими имоти, предаде БГНЕС.

Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"

Скандалът избухна през март 2006 г., т.е. две години преди срива на т. нар. испански жилищен балон. Бившият съветник по планирането Хуан Антонио Рока получи най-тежката присъда – 11 г. затвор и глоба в размер от 240 млн. евро. Той беше признат за виновен за създаването на цялата корупционна схема. Съдията прочете резюме от обвинителния акт, който е с обем 5 000 страници, в който конкретно се описва как в продължение на години строителни предприемачи са плащали милиони евро подкупи на служители на градската администрация.

Рока се появява в кметството на Марбея през 90-те години на миналия век по време на белязаното с корупция управление на кмета Хесус Хил /бившият президент на футболния клуб Атлетико Мадрид почина през 2004 г./. Рока изгражда толкова стабилни позиции, че запазва поста си и при наследниците на Хил - Хулиан Муньос и Марисол Ягуе. Именно през него са минавали стотиците милиони евро подкупи от строителни предприемачи, които после той е разпределял сред служителите на градската управа. Срещу което чиновниците отпускали за строеж на луксозни комплекси общинска земя или подписвали сделки с конкретни фирми. Според съда Рока на практика е действал като кмет на града, целта е била политическата власт да се материализира във финансова печалба.

През април 2006 г. тогавашният премиер, социалистът Хосе Луис Сапатеро, разпусна градската управа на Марбея и назначи спецкомисия, която иззе функциите на градската администрация до провеждането на избори през 2007 г. Тогава за първи път след свалянето на диктатурата на Франко и възстановяването на демокрацията в Испания през 1975 г. правителството предприе подобна извънредна мярка. След започнал преди 3 г. процес наследниците на Хил бяха осъдени: Муньос получи две години затвор, Ягуе – 6 г. и глоба в размер 2,3 млн. евро. Покрай скандала, известен в Испания с нарицателното "Малая", изгоря и известната певица Исабел Пантоя. През април тя беше осъдена на две години затвор и глоба от 1,5 млн. евро за пране на пари по време на управлението на Муньос, който по онова време е бил неин любовник.

Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план

Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието

Но именно по време на управлението на Хесус Хил /1991-2002 г./ лъскавият испански курорт се превръща в синоним за корупция, коментира АФП. Преди три години испански съдия поиска британският актьор Шон Конъри да даде показания за обстоятелствата, при които през 1996 г. е продал луксозната си крайбрежна вила край Малага. Макар Конъри никога да не е бил подозиран или обвиняван в каквото и да е нарушение на закона, съдията разследваше как така през 2004-2005 г. на мястото на вилата се появява луксозен закрит комплекс със 72 апартамента, след като според градоустройствените планове там е трябвало да има само пет жилища. Конъри и съпругата му изпратиха на съдията писмо, в което му отказаха да дават показания "поради възрастта си и здравословното си състояние".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес